شیوه مطالعه درس تحقیق در عملیات

شیوه مطالعه درس تحقیق در عملیات

شیوه مطالعه درس تحقیق در عملیات

با توجه به اینکه اکثر دانشجویان در درس تحقیق در عملیات با مشکل مفهوم و از آن مهمتر با مشکل تست زنی مواجه هستند و میانگین این درس نسبت به تمام دروس کنکور ارشد مدیریت پائین تر است لازم دانستیم که نکاتی قابل توجهی را که یادگیری این درس را برای متقاضیان کنکور ارشد راحتر می کند را بازگو نماییم. ابتدا باید بدانید که رمز موفقیت در این درس یادگیری مفهومی آن اما بر اساس شیوه های تستی است چراکه هر چقدر در این درس مفاهیم را بخوبی یادگرفته باشید ولی چگونگی تست زدن را بلد نباشید غیر ممکن است در کنکور این درس را بالای ۳۰% بزنید (چیزی که در سایر دروس اتفاق نمی افتد). در قسمت سرفصل ها و بودجه بندی سئوالات در کنکور سراسری می توانید در جریان اهمیت موضوعی مباحث تحقیق در عملیات در کنکور های کارشناسی ارشد پی ببرید.

درس تحقیق در عملیات بدون شک اولین درس و مهمترین درس کنکور کارشناسی ارشد است بطوریکه اگر در این درس موفق باشید، مطمئن باشید که نیمی از راه موفقیت در کنکور را گذرانده اید به علت آنکه اکثر دانشجویان در این درس با مشکل مفهوم و از آن مهمتر با مشکل حل تست مواجه هستند و میانگین این درس نسبت به تمام دروس کنکور مدیریت پائین تر است.

در مورد چگونگی آمادگی برای درس تحقیق در عملیات ذکر چند نکته لازم و ضروری است:

• این درس به عنوان مهمترین درس کنکور کارشناسی ارشد مدیریت محسوب می شود در نتیجه باید نگاه و توجه ویژه به این درس داشته باشید. دانشجویانی که این درس را به عنوان درس اصلی خود انتخاب کنند و با کمی تلاش و آموزش حرفه ای بتوانند این درس را در کنکور بالای ۶۰% بزنند قطعا بسیاری از راه موفقیت در کنکور را با یک درس طی کرده اند. درس تحقیق در عملیات به عنوان یکی از ۳ درس تراز بیار کنکور مدیریت شناخته می شود ( در کنار زبان وریاضی ) و به علت میانگین پایین این درس در بین داوطلبین کنکور، جایگاه یک درصد بالا در این درس بسیار حائز اهمیت بوده و در تعیین رتبه داوطلب می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

• علت پایین بودن درصد این درس به نوع ساختار درس و طرح تست آن برمی گردد. به طوری که ساختار درس دارای قالبی مفهومی و به ظاهر تشریحی است و در کتاب های مرجع این درس نیز نوع بیان درس به همین صورت می باشد ولی در طراحی تست های کنکور، نوع بیان سئوالات این درس کاملا نکته ای و به دور از تشریح مسائل می باشد به همین علت عده زیادی از داوطلبین بین آنچه مطالعه کرده اند و انچه از آن تست امده دچار سردرگمی می شوند.

برای مواجه با این درس دو رویکرد وجود دارد:

یا شما هیچ دیدگاهی نسبت به این درس ندارید و سطح علمی شما در این درس پایین است و یا پایه خوبی دارید و در دانشگاه این درس را گذرانیده اید.

حالت اول در عین حال که شاید به نظر بسیاری دوستان حالت خوبی نیست اتفاقا حالت بسیار خوبی هم هست، علت آن هم این است که مشکل همه دوستان در این درس عدم توانایی به سئوالات تستی است در حالیکه مفاهیم را به خوبی می دانند. می دانید چرا؟ چون، پایه این درس مفهومی است و اگر شما قرار باشد این درس را مفهومی با سئوالات تشریحی یاد بگیرید، یادگیری نکات و استفاده از تکنیک های تستی عموما خیلی خوب برای دانشجو جا نمی افتد چون در هر زمان بدنبال یادگیری استفاده از همان روش های تشریحی است. بطور مثال شاید شما در بحث تحلیل حساسیت، بخواهید a12 که مربوط به عدد سطر اول و ستون دوم جدول نهایی می باشد را محاسبه کنید، خوب در تمام کتب راه حل آن موجود است ولی با استفاده از این راه حداقل ۲ دقیقه زمان لازم دارید ولی با یک روش تستی در ظرف کمتر از ۳۰ ثانیه جواب را پیدا خواهید کرد.

برای دانشجویی که پایه مفهومی و تشریحی دارد اغلب درک روش های تستی تا حدودی گنگ و بی معنی است و در بسیاری موارد به دنبال چرایی ان در جلسه کنکور می گردند!!! در نتیجه شما چه تحقیق در عملیات را بلد هستید و چه بلد نیستید بدانید که اگر می خواهید در این درس مشکل، موفق باشید باید بخش اعظمی از آموخته های خود را کنار بگذارید و با دیدی کاملا جدید و کنکوری به این درس نگاه کنید. اگر تحقیق در عملیات را کنکوری یاد بگیرید خواهید دید که واقعا درس شیرین و جذابی است و می توان در این درس، درصدی بالای ۶۰% را به راحت ترین شکل ممکن زد. علت هم واضح است چون انصافا در این درس هم همانند سایر دروس سئوالات تکراری بسیار است ولی چون ماهیت درس برای دانشجویان گنگ است اغلب متوجه این موضوع نمی شوند.

 

اگر می خواهید در این درس موفق باشید و به عنوان درس اصلی و رقابتی براش حساب باز کنید باید حتما با نگاه کنکوری این درس رو یاد بگیرید و چون بسیاری از نکات این درس خاص در کتاب ها غیر قابل بیان هستند بهتر است اگه نمی تونید کلاس برید حتما جزوات اساتید شاخص این درس رو تهیه کنید، چون اگر شما بخواهید این درس رو با مشکلاتش به تنهایی بخونید قطعا باز هم متوصل به راه حل های تشریحی خواهید شد و یا مجبورید انبوهی از نکات و فرمول ها رو حفظ کنید بدون اینکه کاربردشون رو بدونید، خوب بخشی از این نکات در کتاب ها قابل بیان هستند ولی چون کتاب باید حالت جامع داشته باشد نمی توان بخش هایی که در کنکور نگاهی به انها نمی شود حذف گردند در نتیجه دانشجو با مطالعه صرف کتاب در این درس عموما موفقیت چشم گیری نخواهد داشت. پس حتما در صورتی از کلاس برای این درس خاص استفاده نمی کنید حتما جزوات رو تهیه کنید.

در مطالعه این درس این رو بدونید که به دو بخش کاملا مجزا تبدیل میشه:

۱٫ مباحث مربوط به مدل سازی، سیمپلکس اولیه و ثانویه و تحلیل حساسیت.
۲٫ مباحث حمل و نقل، تخصیص، شبکه، عدد صحیح و صفر و یک، برنامه ریزی غیر خطی و پویا

تقریبا سهم بخش اول در کنکور بیشتر هست و البته قالب دانشجویان هم با این بخش مشکل دارند برای حل این مشکل واقعا راه حلی جز یادگیری نکات نیست و باید کاملا کنکوری این قسمت رو بلد باشید ولی بخش دوم که تقریبا ۴۰-۵۰% سئوالات رو پوشش میده با توجه به ذات مباحث خیلی نکات پیچیده و خاص نیستند و شاید یادگیری از طریق کتب هم به راحتی در حد همون کلاس ها صورت بگیره، البته در این مباحث هم نکات خاص می تونند در سرعت پاسخگویی تاثیر گذار باشند. چون همانطوری که گفته شد در این درس همه خوب یاد می گیرند ولی نمی توانند تست بزنند که باید نکات کنکوری این درس رو یاد بگیرند و یکی هم وقت کم میارن تو این درس. باید اینقدر سرعت تست زنی شما بالا بره که وقت هم کم نیارید!!!

فصول توصیه شده:

توجه : ترتیب فصول از روی کتاب جامع تحقیق در عملیات انتشارات مهرسبحان ( ماهان ) می باشد.

فصل اول : مدل برنامه ریزی خطی که پایه و اساس آن مفهومی است و سوالات قابل توجهی هم در کنکور ارشد مدیریت سراسری و کنکور ارشد مدیریت آزاد می آید.

فصل دوم : روش ترسیمی هم جز سرفصل هایی است که تقریبا هر سال بین ۲ تا ۳ سؤال را خواهد داشت و پایه اولیه مبحث سیمپلکس می باشد که باید این مبحث رو بطور کامل مسلط شوید. به نوعی مثل فصل اول جزء اساسی ترین مطالب درس تحقیق در عملیات است.

فصل سوم: روش سیمپلکس یکی از سرفصل های مهم و استراتژیک درس تحقیق در عملیات می باشد که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است پس باید روی این مبحث وقت زیادی گذاشته شود، این فصل هم فصل راحتی است و سوالات قابل توجهی در کنکور ارشد مدیریت هم سراسری و هم آزاد میآید

فصل چهارم : سیمپلکس ثانویه هم فصل خوبی است ولی کمی سخت است و به نسبت هم سوالات کمتری نسبت به سه فصل قبل از ان داده می شود و در کنکور ارشد مدیریت آزاد هم کمتر سوال می آید

فصل پنجم :روش ماتریسی مدل برنامه ریزی یکی فصول ساده ای است که از این فصل می تونید درصد خیلی خوبی بدست بیارید که اگه این فصل رو بطور کامل مسلط باشید سر فصل مهم تحلیل حساسیت به مشکل برنخواهید خورد.

فصل ششم: تحلیل حساسیت و برنامه ریزی پارامتری این فصل یکی از پر ریسک ترین فصول است زیرا خواندش یک طرف به یاد داشتن و فهمیدنش یک طرف این فصل رو کلا کسانی بخونند که تو ریاضی موفق هستند زیرا هم دید ریاضی می خواد و هم کمی نبوغ که بتونند برای جواب دادن به سوالات این فصل راههای راحت تر انتخاب کنند این فصل رو هر کی بخونه و بتونه جواب بده (وقتی که مطالب فصل های قبل روبطور کامل یاد گرفته باشه) میتونه خودشو از دیگران جلو بندازه.

فصل هفتم: مدل حمل و نقل یکی از مباحث مهم تحقیق درعملیات می باشد (البته بعد از تحلیل حساسیت ) فقط کمی فراره ولی ارزش وقت گذاشتن رو داره چون تو کنکور ارشد مدیریت سراسری و کنکور ارشد مدیریت آزاد سؤالات قابل توجهی رو به خودش اختصاص داده است.

فصل هشتم : مدل تخصیص این فصل هم فصل خوبیه هم شیرین هم راحت ارزش خوندن داره و خیلی راحت میشه تست این فصل رو زد.

فصل نهم: شبکه این فصل یکی دیگر از فصول بسیار ساده تحقیق در عملیات می باشد که با کمی تمرکز و وقت گذاشتن روز مباحث آن خیلی راحت می تونید تستهاشو بزنید و به کسانی که در رشته مدیریت صنعتی و مدیریت تکنولوژی در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت شرکت می کنند کمک بسیار به درس مدیریت تولید می کند در بخش مدیریت پروژه و مسیر بحرانی از لحاظ سطح مطالب متوسط است.

فصل دهم: برنامه ریزی عدد صحیح این فصل یکی از فصول ریسک پذیر تحقیق در عملیات می باشد ولی در عین اینکه ظاهر سختی داره یک معادله راحته که با کمی تمرکز روی تستهاش می تونند کامل جواب رو بدست بیارند.

فصل یازده ام: برنامه ریزی صفر و یک این فصل هم خیلی پر ریسکه چون برای فراگیریش باید وقت زیاد بزارید.

فصل دوازده ام: برنامه ریزی غیر خطی که همون مبحث توابع چند متغیره تو درس ریاضی می باشد یکی از فصول ساده و راحت می باشد که احتیاج به پایه ریاضی داره.

فصل سیزده ام: برنامه ریزی پویا هم یک سوال ازش میاد ولی یادگیریش کار هر کس نیست و یک تست احتیاج وقت گذاشتن را ندارد ولی بعضی از نکات فصل بسیار ساده است که می تونید تستشو بزنید.

فصل چهارده ام : تئوری بازی ها اصلا سراغ این فصل نرید که فقط و فقط یکبار بیشتر ازاین فصل تست نیومده و ارزش وقت گذاشتن هم ندارد.

 

خیلی وقت ها نباید ها، باید می شوند … تنها به مدد فعل خواستن!

منبع:

http://www.ali-khakpour.ir/

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

مدت 10 سال است که به عنوان ویراستار علمی فعالیت می کنم. در این مدت مقاله و پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری بسیاری را از لحاظ علمی ویرایش کرده ام. تمام کارها همراه با آموزش بوده و دانشجویان و پژوهشگران را در کلیه فرایند نوشتن پروپوزال و انجام پایان نامه راهنمایی کرده ایم تا کاری باکیفیت و قابل دفاع ارایه دهند. ویراستاری علمی و ادبی به زبان فارسی و انگلیسی انجام می شود. جهت اطلاعات بیشتر یا سوالات پژوهشی خود می توانید از طریق تلگرام یا شماره های تماس ایران مشاور با من در ارتباط باشید.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.