روش تحقیق استقرایی و قیاسی

روش تحقیق استقرایی و قیاسی

روش استقرایی و قیاسی در پایان نامه

 انسان از بدو تولد نسبت به محیط خویش کنجکاو بوده و تلاش کرده است که مسائل پیچیده زندگی خود را حل کند. روش هایی که انسان برای حل مسائل یا پاسخ دادن به سئوال های خود انتخاب کرده، متفاوت بوده است.

 آکادمی علمی پژوهشی ایران مشاور بعد از سالها تجربه در زمینه خدمات پژوهشی در راستای گسترش فعالیت های خود در حوزه خدمات آموزشی و مشاوره ای پروپوزال و پایان نامه  در مقاطع ارشد و دکتری و در تمامی رشته های دانشگاهی  و اخذ پذیرش مقالات دانشگاهی در مجلات تخصصی خارجی اقدام به فعالیت در زمینه آموزش و پژوهش پروژه های علمی نموده است. شما دانشجویان و محققین عزیز میتوانید در طی پژوهش خود با کارشناسان تخصصی هر رشته ارتباط مستقیم داشته باشید و از خدمات آموزشی و مشاوره ای ما استفاده لازم را ببرید.

یکی از فعالیت های مهم ایران مشاور آموزش و مشاوره در زمینه روش تحقیق میباشد. در اینجا دو روش مهم روش تحقیق معرفی میشود.

 

روش تحقیق استدلالی

تحقیق از نظر علمی عبارت است از تلاش و انجام یک فعالیت منظم و هدفدار برای رسیدن به حقیقت و پاسخ به سؤال و دستیابی به دانش و آگاهی بیشتر در مورد یک پدیده و یا یک مسئله به منظور چاره جویی با استفاده از مراحل و روش علمی.

انواع روش‌های تحقیق تحلیلی، توصیفی، استدلالی، آزمایشی، همبستگی، مقایسه‌ای، علمی، ارزیابی، آماری و غیره بر پایه روش‌های استدلال و نتیجه گیری و تحلیل داده‌های کمی و کیفی توسط روش شناسان معرفی شده و به کار گرفته می‌شود.

تعریف استدلال

استدلال فرآیندی است که فرد طی آن با بررسی دلایل و حکمهایی که ارائه می‌کنند به نتیجه گیریها و استنباطهایی دست پیدا می‌کند. به عبارت دیگر استدلال جریانی است که ذهن بوسیله آن از تصدیقات به دلیل تصدیقات نظری پی می‌برد یا از آنچه نمی‌داند، علم حاصل می‌کند.

در این فصل روش های استدلال را شرح میدهیم . از میان این روشها اصلی ترین آنها یعنی استدلال قیاسی واستدلال استقرایی را معرفی میکنیم.

 سرچشمه های دانش بشری ۵ دسته اند:

 • تجربه
 • مرجع مطلع و آ گاه
 • استدلال قیاسی
 • استدلال استقرایی
 • روش علمی

روش استقرائی

  روش استقرایی برای نخستین بار توسط فرانسیس بیکن مطرح شد. این روش بیانگر این امر است که از واقعیتهای جزئی و انفرادی می‌توان به واقعیتهای کلی دست یافت. مسیر حرکت در روش استقرائی از جزء به کل رسیدن است. به عبارت دیگر با مشاهده آنچه که برای جزء معین وجود دارد نتیجه بگیریم که برای همه کل که جزء در آن قرار می‌گیرد نیز وجود دارد.

 قسمت اعظم استدلال استقرایی به صورت شهودی و خودکار رخ می‌دهد. اگر چنین نبود، ما توانایی انجام هیچ کاری را نداشتیم؛ هر آنچه که انجام می‌دادیم آن‌قدر باید در معرض تحلیل و ارزیابی قرار می‌گرفت که به تدریج به بن‌بست می‌رسیدیم.

روش قیاسی

فرایندی است که باهدف ها و مفروضات شروع میشود و در نهایت راه صحیح عمل را نشان میدهد این  روش با دلایل منطقی و محکم بیان میکند که باید اینگونه رفتار کرد  و چنانچه رفتار مورد عمل مطابق با آن نباشد، دلایل مجاب میکند که عمل جاری باید عوض شود به عبارت دیگر از احکام کلی نتایج جزئی گرفته می‌شود. در استدلال قیاسی فرد با استفاده از قوانین معین منطق از احکام کلی به احکام جزیی می رسد.

هدف اصلی این روش این است که چهار چوبی ارائه شود که بر اساس دیدگاهها و رویه های جدید ارائه و از میان چندین روش برخی انتخاب گردد.

این روش ازسه مرحله تشکیل شده است

 • مقدمه کبری
 • مقدمه صغری
 • نتیجه گیری

ویژگی روش قیاسی

 • الگوی مورد انتظارش می رود.
 • مشاهداتی که آزمون می کنند که آیا الگوی مورد انتظار واقعاً رخ داده است یا خیر.
 • قیاس با «چرا» شروع می شود و به سمت «آیا» حرکت می کند.
 • در مرحله قیاسی، «از سوی» مشاهدات استدلال می کنیم.
 • قیاسی متضمن اشتقاق انتظارات یا فرضیه ها از نظریه هاست.
 • مبنای تحقیق درباره واقعیت های اجتماعی، شروع از قیاس و منطق قیاسی است.

ویژگی های روش اسقرایی

 • نظریه های استقرایی، الگوهای کلی را از درون مشاهدات جزیی پیدا می کنند.
 • در مرحله استقرایی، «از» مشاهدات به استدلال می پردازیم.
 • استقراء بوجود آمدن تعمیم ها از مشاهدات مشخص است.

مقایسه روش تحقیق قیاسی و اسقرایی

تمایز بین روشهای قیاس و استقرا ممکن است از لحاظ بیان مفاهیم و ماهیت مفید باشد اما در عمل این تمایز کاربرد ندارد و این دو به هیچ وجه رقیب هم نیستند بلکه مکمل یکدیگرند.

کاربرد روش تحقیق قیاسی و استقرایی در پژوهش

در پژوهش های علمی محقق بطور استقرایی از مشاهده به فرضیه و سپس بطور قیاسی از فرضیه به استنباط منطقی می رسد و پیامدهایی را که در صورت درست بودن رابطه فرض شده پیش خواهند آمد قیاس می کند. اگر استنباط های قیاسی با پیکری سازمان یافته و دانش مورد قبول، سازگار باشند با گردآوری داده های تجربی باز هم مورد آزمون قرار می گیرند و برمبنای شواهد، فرضیه ها، رد یا قبول می شوند.

(لطفا حیطه یا حیطه های پژوهشی مورد علاقه خود را در کادر فوق مشخص فرمایید.)

انتخاب مسیر …

حداکثر سایز 30 MB لطفا در صورت ضرورت، فایل های مورد نیاز را از بخش روبه رو آپلود فرمایید.

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.