آموزش انجام پایان نامه حوزوی

آموزش انجام پایان نامه حوزوی

چگونه پایان نامه سطح ۳ حوزوی را بنویسیم؟

آغاز فرایند تفکر و تصمیم گیری در مورد پایان نامه پس از کسب اطلاعات کلی از حوزه های تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی آغاز می گردد.آغاز زود هنگام مطالعات لازم به منظور یافتن موضوع مورد علاقه میتواند تا حدود زیادی موفقیت نهایی پژوهش شما را تضمین نماید.

تدوین رساله علمی، آخرین مرحله آموزشی مقطع سطح ۳ (کارشناسی ارشد) و ۴ (دکتری) می‌باشد که نگارنده آن پس از تدوین و دفاع از آن در حضور هیئت داوران، مدرک علمی خود را دریافت می‌کند. پس از اینکه طرح رساله علمی توسط کمیته تخصصی مربوطه به تصویب رسید، نویسنده باید رساله خود را طبق دستورالعمل های ذیل و زیر نظر اساتید راهنما و مشاور خود (که قبلاً به تصویب رسیده اند) تدوین نماید.

موسسه ایران مشاور با ارائه خدمات آموزشی آنلاین در تمامی مراحل کار همراه شماست و شما می توانید با بهره گیری از خدمات مشاوره ای ما کاری با کیفیت در خور جامعه علمی ارائه دهید.

مهلت ها و قوانین مدارج علمی:

۱- مهلت تدوین رساله، از «تاریخ تصویب طرح» آغاز می شود و برای رساله سطح سه،‌ حداقل ۹ ماه و حداکثر ۱۸ ماه و برای رساله سطح چهار، حداقل یک سال و حداکثر ۳ سال می باشد. البته در صورت موجّه بودن عذر نویسنده، پس از اخذ موافقت استاد راهنما و منوط به تصویب کمیته تخصصی مربوطه، حداکثر زمان تدوین رساله تا یک سال دیگر قابل تمدید خواهد بود.

۲- عدم ارائه رساله در فرصت مقرّر، به منزله انصراف تلقی می گردد؛ بنابراین اگر محقق متوجه شد که قادر نیست در مهلت مقرر، رساله خود را به اتمام برساند، قبل از اتمام مهلت قانونی، باید «فرم درخواست تمدید مهلت» را تکمیل و پس از کسب موافقت و امضاء استاد راهنما به مدارج علمی تحویل دهد. افزایش مهلت تدوین رساله، مشروط به تأیید کمیته تخصصی مربوطه می باشد.

نکات کلی درباره محتوای رساله:

رساله از لحاظ شکل ظاهری و محتوا باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

۱- در نگارش رساله حتماً باید از منابع معتبر و دست اوّل استفاده شود. البته مقصود از منبع دست اوّل، لزوماً قدیمی بودن آن نیست، بلکه دقیق و قابل اعتماد بودن آن اثر است.

۲ـ قواعد دستوری، نگارشی و ادبیات درحدّ لازم رعایت شود و حتّی الامکان ویرایش گردد. از حالت گفتاری و بکار بردن الفاظ عامیانه پرهیز شود و حالت نوشتاری داشته باشد. از الفاظ مترادف، تکرار عبارتها، قلم فرسائی و اطناب ممل پرهیز شود. از عبارات شاعرانه، احساسی، شعاری، الفاظ رکیک و ستایش های مبالغه آمیز نیز استفاده نشود. همچنین رساله باید فاقد غلط تایپی باشد.

۳- رساله علمی باید نتیجه تحقیق و ابتکار خود نویسنده باشد نه کار گروهی

۴- موضوع بحث باید به صورت روشن، تقریر و تنقیح گردد

۵- اقوال و نظرات دیگران باید گویا، روشن و حتی الامکان بدون واسطه بیان شود

۶- انسجام، پیوند و ارتباط کامل بین مطالب باید رعایت شود.

۷- رساله می تواند ترجمه آثار علمی باشد، مشروط به اینکه با تبیین، تحلیل و نقد متناسب از طرف مترجم همراه باشد.

۸- در رساله سطح چهار، علاوه بر ویژگی های فوق، نقل و جمع اقوال صاحب نظران کفایت نمی کند، بلکه باید مشتمل بر رأی مختار نویسنده همراه با دلیل و نقد اقوال مخالف باشد.

موسسه ایران مشاور با ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای میتواند شما عزیزان را در تمامی مراحل کار یاری رساند.

مواردی که در تایپ رساله باید مدنظر قرار گیرد:

۱) برای تایپ رساله باید از نرم افزار Word استفاده شود. بهتر است به افراد مجرّب در تایپ رساله و پایان نامه مراجعه شود و در پایان کار نیز، نسخه نهایی فایل تایپ شده (برروی CD، DVD یا فلش مموری) از وی دریافت گردد؛ چراکه اولاً ممکن است رساله پس از بررسی توسط اساتید داور، نیاز به اصلاح داشته باشد، ثانیاً این فایل باید در پایان، به همراه اصل رساله تحویل مدارج علمی گردد.

۲) حداقل صفحات رساله در سطح سه، ۱۰۰ صفحه A4 و در سطح چهار، ۱۵۰ صفحه A4 و هر صفحه حداقل حاوی حدود ۲۵۰ کلمه باشد (اگر حاشیه ها، فاصله سطرها، اندازه و نوع قلم ها به نحو ذیل تنظیم شود، این تعداد کلمه به دست می آید). لازم نیست این تعداد کلمه، در همه صفحات به همین میزان باشد (در صفحات دارای تیتر، پاورقی و سطر خالی، این تعداد به کمتر از ۲۵۰ کلمه می رسد).

۳) حاشیه ها:

          ـ حاشیه ی بالا و پایین کاغذ: ۲٫۵۰ سانتی متر

          ـ شیرازه: ۳ سانتی متر

          ـ حاشیه ی راست و چپ کاغذ: ۲ سانتی متر

۴) سرصفحه:

          ـ سرصفحه با عرض ۱ و طول ۱۶ سانتی متر

          ـ عنوان هر فصل در سمت راست

          ـ شماره صفحات فرد در سمت راست و صفحات زوج در سمت چپ (یا کل صفحات زوج و فرد در پائین صفحه، وسط چین شود)

۵) فاصله و تعداد سطرها:

          ـ فاصله بین سطرها ۱ سانتی متر

          ـ هر صفحه ۲۲ تا ۲۵ سطر

به منظور صرفه جوئی در مصرف کاغذ و کاهش حجم رساله، ضروری است تمامی رساله های تحویلی به مدارج علمی (چه نسخه ی قبل از دفاع و چه نسخه ی نهائی بعد از دفاع)، به صورت پشت و رو چاپ شود و از چاپ به صورت یکرو خودداری شود

۶) قلم های مورد استفاده در تایپ رساله:

موارد موجود در رسالهقلم (Font)اندازه (Size)
 تیترهای درجه اول (عناوین اصلی فصول و بخش ها)B Titr۱۶
 تیترهای درجه دوم (عناوین فرعی)B Traffic۱۴
 تیترهای درجه سوم (عناوین فرعی تر)B Lotusسیاه – ۱۴
 متن اصلی رسالهB Lotus۱۴
 نقل قول ها در گیومه («»)B Lotusسیاه – ۱۲
 پاورقیB Lotus۱۱
 احادیث و آیات در متنB Badrسیاه – ۱۳
 احادیث و آیات در پاورقیB Badrسیاه – ۱۰
 انگلیسی در متنTimes۱۳
 انگلیسی در پاورقیTimes۱۰

* در صورتی که در متن رساله بخواهید از کلمات عربی دارای «ه» منقوط (ه) استفاده کنید (مثل: نجاه)، برای آن کلمه می توانید به جای قلم «B Lotus»، از قلم «B Badr» استفاده کنید.

ساختار ظاهری و شکلی رساله علمی:

۱) جلد رساله

برروی جلد به ترتیب موارد ذیل باید درج گردد:

آرم مرکز مدیریت حوزه، سطح رساله، موضوع رساله، نام استاد راهنما و مشاور، نام نویسنده، سال پایان‌ تدوین

تذکر: نسخه ی اولیه ی رساله که برای دفاع ارائه می گردد، باید با شیرازه ی فنری (سیمی) باشد و پس از تشکیل جلسه دفاعیه و رفع ایرادات و اشکالات واردشده از سوی اساتید داور، باید با جلد گالینگور (چرمی) به مدارج علمی تحویل شود. در شیرازه گالینگورشده نیز موضوع رساله، سطح آن و نام محقق باید ذکر شود (همانند تصویر زیر).

فونت و اندازه نوشته های روی جلد، سلیقه ای است ولی بهتر است از فونت «تیتر» با اندازه های مختلف (همانند تصویر فوق) استفاده شود.

۲) صفحه «بسم الله الرحمن الرحیم» (معمولاً برای این صفحه، از تصاویر آماده و زیبای «بسم الله» در اندازه متوسط یا بزرگ استفاده می شود)

۳) تکرار موارد ثبت شده برروی جلد (بجز شیرازه عمودی) (در نسخه قبل از دفاع، این برگه نیاز نیست. یعنی صفحه اول، «طرح جلد رساله» و صفحه دوم، «بسم الله» قرار می گیرد)

۴) صفحه تقدیم (اختیاری است)

اگر نویسنده به صورت واقعی یا نمادین، مایل به اهداء رساله خود به کسی باشد، مجاز است این صفحه را اضافه نماید و در کمتر از ده سطر (یک سوم صفحه)، متن دلخواه خود را بیاورد (حتی در نسخه ای که به مدارج علمی تحویل می دهد). در واقع، لازم نیست عملاً نسخه ای از رساله به فرد مذکور تقدیم شود بلکه این عمل، نوعی اعلام قدرشناسی صاحب رساله می باشد.

نمونه متن اهداء می تواند اینگونه باشد:

«این اثر ناچیز را تقدیم می کنم:

به روح پر فتوح حضرت امام خمینی(ره)، که ما را در مسیر اسلام ناب محمدی(ص) رهنمون ساختند؛

به محضر اساتید معظّم، که اندک اندوخته علمی خود را مدیون تلاش و زحمات آنانم؛

به والدین بزرگوارم، که هدایتگر و مشوّق من در راه کسب علم دین بودند؛

به همسر و فرزندان مهربانم؛ که با همدلی و همراهی خود مرا یاری دادند.»

۵) صفحه سپاس (اختیاری است)

نگارنده در این صفحه، مراتب سپاس، تشکّر و قدردانی خود را از اساتید خود و نیز مراکز علمی که در جریان تدوین رساله به او کمک کرده‌اند و… (درحد کمتر از ۱۰ سطر ـ یک سوم صفحه) اعلام می کند. آوردن این صفحه در رساله نیز اختیاری می باشد ولی بهتر است حتی الامکان آورده شود.

نمونه متن سپاس می تواند اینگونه باشد:

«به مصداق مَن لَم یشکر المخلوق، لَم یشکر الخالق، بر خود لازم می دانم مراتب تقدیر و تشکر خود را از استاد معظّم، جناب حجه الاسلام و المسلمین… اعلام دارم چراکه در نتیجه هدایت، ارشاد و راهنمایی های بیدریغ و سازنده ایشان، این رساله به سرانجام رسید. همچنین از جناب آقای… (مسئول مؤسسه…) که با همکاری صمیمانه خود، ما را مورد لطف و عنایت قرار دادند، تشکر می نمایم.»

۶) چکیده رساله

نگارنده در این قسمت، عصاره و چکیده رساله خود را (شامل هدف تحقیق، روش تحقیق و نتایج بدست آمده)، در قالب کمتر از ۳۰۰ کلمه و درحد یک صفحه ذکر می کند. شایسته است چکیده به عربی نیز ترجمه و ذکر شود.

۷) فهرست مطالب

در این قسمت باید، عناوین هر بخش، فصل و تیترهای زیرمجموعه آنها به همراه ذکر شماره صفحه آورده شود (همانند قالب ذیل)

عنوانصفحه
مقدمه

بخش اول:

فصل اول:

فصل دوم:

بخش دوم:

فصل اول:

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

۱

۲

۳

۳

۶

۱۵

۱۵

۱۸

۳۱

۳۲

۳۲

۸) مقدمه‌

«مقدمه» رساله باید مشتمل بر امور ذیل باشد:

ـ تبیین موضوع رساله

ـ بیان اهمیت و جایگاه موضوع

ـ بیان هدف از تحقیق

ـ ذکر سؤالات اصلی و فرعی مربوط به موضوع

ـ بیان پیشینه تحقیق و نقاط اشتراک و افتراق این تحقیق با دیگر تحقیقات مشابه

ـ توضیح روش تحقیق

تذکّر: شماره صفحات رساله، از «مقدمه» شروع می شود و تا پایان فصل آخر (قبل از فهرست منابع) ادامه می یابد. صفحات قبل از مقدمه نیز با حروف ابجد شماره‌ گذاری می شود.

۹) بخش ها و فصل های رساله

رساله علمی باید از یک ساختار منطقی برخوردار باشد؛ یعنی دارای حداقل دو «بخش»، هر بخش دارای حداقل دو «فصل» و هر فصل دارای چندین «عنوان» و تیتر اصلی و فرعی باشد. در پایان هر بخش و فصل،‌ حاصل بحث باید به صورت روشن بیان شود.

نویسنده باید در «بخش اول»، به مفاهیم و کلیات بپردازد و «فصل اول» را به تعریف لغوی و اصطلاحی واژه ‌ها و لغات کلیدی بحث اختصاص دهد. فصل های دیگر بخش اول نیز باید متناسب با موضوع رساله تنظیم گردد. «بخش دوم» و «سوم» رساله، مباحث اصلی رساله را دربر می گیرد. در فصل پایانی رساله (خاتمه) نیز محقق باید پاسخ سؤال اصلی تحقیق خود را ذکر کرده و به جمع بندی نهایی، نتیجه‌گیری و بیان پیشنهادات (نظری و عملی) خود بپردازد.

۱۰) فهرست منابع و مآخذ (همانند صفحه پایانی طرح رساله)

فهرست منابع و مآخذ، علاوه بر پاورقی باید در پایان رساله نیز آورده شود. البته در پاورقی، ذکر مشخصات نویسنده، نام کتاب، شماره جلد و شماره صفحه کفایت می کند ولی در فهرست پایان رساله، خصوصیات کامل منابع مورد استفاده در رساله (اعم از کتب، مجلات، نشریات، نرم افزارها، سایت های اینترنتی و…) باید به ترتیب الفباء نوشته شود (البته «قرآن کریم» باید در صدر و قبل از همه منابع آورده شود).

نحوه نگارش فهرست منابع بدین صورت است:

الف ـ اگر منبع، کتاب باشد:

نام خانوادگی (نویسنده)، نام (نویسنده)، نام کتاب،نام محقّق، مترجم یا مصحّح (در صورت وجود)، نوبت چاپ، ناشر، محل نشر‌، سال نشر.

مثال: احمدی، حسین، تحقیقی در اعتیاد جوانان، چاپ اول، انتشارات امیرکبیر، تهران، ۱۳۸۵٫

چنانچه کتابی فاقد نام ناشر، محل یا تاریخ نشر باشد، در فهرست منابع اینگونه نوشته می‌شود: «بی نا» (یعنی فاقد نام ناشر)ـ «بی جا» (یعنی فاقد محل نشر) ـ «بی تا» (یعنی فاقد تاریخ نشر).

مثال: احمدی، حسین ـ تحقیقی در اعتیاد جوانان ـ چاپ اول ـ بی نا ـ بی جا ـ بی تا

در مورد منابع خارجی (انگلیسی و…) نیز به همین ترتیب عمل می شود. لکن باید ابتدا منابع فارسی و عربی و سپس منابع خارجی آورده شود.

ب ـ اگر منبع، یک سایت اینترنتی باشد:

باید نام نویسنده مطلب، عنوان مطلب و نام سایت ذکر شود.

نحوه بیان «نقل قول» در رساله:

الف ـ «نقل قول هایی» که در رساله ذکر می شوند، باید دقیقاً ابتدا و انتهای هرکدام مشخص باشد؛ به این صورت که یا نقل قول داخل گیومه («») باشد و یا با حروف ایتالیک، حروف ریزتر و یا با چپ چین کردن مشخص شود. در پایان نقل قول نیز باید با شماره گذاری، خواننده را به پاورقی ارجاع داد.

ب ـ حتی الامکان باید از نقل قول باواسطه پرهیز شود و کلام هر عالمی را به کتاب همان عالم ارجاع داد، مگر آنکه آن کتاب، خارج از دسترس محقق باشد؛ به عنوان مثال کلام علامه حلّی(ره) را باید مستقیماً به کتاب های خود او ارجاع داد، نه اینکه از شیخ انصاری(ره) نقل شود.

ج ـ در نقل اقوال بزرگان (اعمّ از علمای لغت، فقها یا مفسّران) باید ترتیب زمانی رعایت شود؛ یعنی وقتی کلام چند نفر در باب یک موضوع نقل می‌شود، آن کس که زماناً مقدّم بوده است، کلام او نیز مقدّم شود.

د ـ در نقل اقوال و مخصوصاً در آیات شریفه و روایات، دقّت در امانت باید شدیداً رعایت شود. در آیات شریفه، ضبط دقیق آنها مطابق رسم الخط قرآن مجید ضروری است و اِعراب گذاری نیز باید انجام شود.

تذکر: براساس قانونِ «حق مالکیت معنوی (کپی رایت)»، در صورتی که مطلبی از کتاب، مجله، سایت و هر منبع دیگری مستقیماً نقل شود، لازم است حتماً منبع آن در پاورقی و نیز در فهرست منابع و مآخذ ذکر گردد. در غیر این صورت، سرقت ادبی محسوب شده و از سوی صاحب اثر (و نیز مدارج علمی)، قابل پیگرد حقوقی و قانونی خواهد بود.

نحوه ثبت «پاورقی» در ذیل صفحات:

الف ـ در پاورقی باید از تعریف، تمجید و ذکر القاب پرهیز شود.

ب ـ در ارجاع به قرآن مجید، نام سوره، شماره سوره و آیه به این صورت ذکر شود: سوره بقره: ۲، آیه ۵٫

ج ـ در ارجاع به کتب حدیثی، ذکر عنوان باب و شماره حدیث ضروری است.

د ـ در صورتی که آیه، حدیث و روایتی در متن ذکر شده باشد، اگر به فارسی باشد، باید عین عبارت عربی آن، و بالعکس اگر عربی باشد، ترجمه فارسی آن در پاورقی ذکر شود.

هـ ـ در ارجاع به سایر کتابها، به یکی از دو صورت ذیل عمل شود:

       ـ نام کتاب (در گیومه)، شماره جلد، شماره صفحه؛    مثال: «مجمع البیان»، ج ۵، ص ۲۶۲

       ـ نام خانوادگی مؤلف، نام مؤلف، نام اثر (در گیومه)، شماره جلد، شماره صفحه؛    مثال: طبرسی، فضل بن حسن، «مجمع البیان»، ج ۵، ص ۲۶۲٫

و ـ در صورتی دو یا چند مطلب از یک منبع، بدون فاصله شدن مطلبی از منبعی دیگر آورده شود، در پاورقی می توان بجای تکرار، از عبارت «همان مدرک» استفاده نمود. به طور مثال:

    ۱ـ طبرسی، فضل بن حسن، «مجمع البیان»، ج ۵، ص ۲۶۲

    ۲ ـ همان مدرک.

    ۳ ـ همان مدرک، ص ۲۶۳٫

ز ـ اگر مطلبی طولانی از دو یا چند صفحه یک منبع نقل شده باشد، در پاورقی، بجای «ص» (یعنی شماره صفحه)، عبارت «صص» (به معنای صفحات) بکار می رود؛ مثال:

    ۱ـ طبرسی، فضل بن حسن، «مجمع البیان»، ج ۵، صص ۲۶۳-۲۶۲

ح ـ در ارجاع به مقالات نیز لازم است نام مؤلف، عنوان مقاله، عنوان مجله، سال نشر، شماره مجله و صفحه مجله ذکر شود.

ط ـ در صورتی که مطلبی برگرفته از یک سایت اینترنتی باشد، باید آدرس آن مطلب (که در نوار ابزار آدرس در بالای صفحه مرورگر آمده)، دقیقاً ذکر شود.

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.