دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

جشنواره بین‌المللی فارابی (کتاب، پایان نامه ارشد و رساله دکتری)

 جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت سالانه برگزار می‌گردد. این جشنواره با عنایت به اهداف مشخص شده برای آن در دو حوزه نظری و کاربردی، از حیث سازمانی به گونه‌ای تعریف شده تا از حداکثر حمایت مراکز پژوهشی- آموزشی فعال در گستره علوم انسانی برخوردار باشد. برای این منظور تجارب ارزنده جشنواره‌های بین‌المللی کشور و دیدگاهها و پیشنهادهای ارایه شده از سوی فرهنگستان‌ها‌ و مؤسسات پژوهشی و علمی کشور مورد توجه قرار گرفت و در طراحی جشنواره به کار گرفته شد. افزون بر آن، کلیه نهادهای علمی- پژوهشی حوزوی و دانشگاهی به صورت موثر جهت مشارکت در سیاستگذاری جشنواره فراخوانده شده‌اند؛ که در مجموع، تلاشی فراگیر و اقدامی جمعــی را برای شناسایی و تقدیر از برگزیدگان علوم انسانی و اسلامی، شکل می‌دهـد.

جشنواره بنا به تعریف در دو سطح «جوان (زیر ۳۵ سال)» و «بزرگسال» به دریافت، بررسی و انتخاب آثار برگزیده می‌پردازد، و از حیث قلمرو جغرافیایی دو حوزه داخل و خارج را پوشش می‌دهد. در حوزه داخل کشور، کلیه آثار تولید شده توسط ایرانیان، فارغ از محل کنونی سکونت و اشتغال، مدنظر است و در حوزه خارج، تولید آثار پژوهشی توسط کسانی که دارای تابعیت ایرانی نیستند،‌دنبال می‌شود.

 موضوع جشنواره فارابی

موضوع جشنواره، تحقیقات حوزه علوم انسانی و اسلامی است. آثاری در جشنواره پذیرش، ثبت، بررسی، ارزیابی و معرفی می شوند که واجد ویژگی «اثر پژوهشی» باشند و قالب ارائه آنها می تواند متفاوت باشد. قالب این آثار می تواند شامل کتاب، مقاله، پایان نامه کارشناسی ارشد، رساله دکتری و غیره باشد.

در کنار حوزه «آثار پژوهشی»، حوزه‌های دیگری که متناسب با شرایط، امکان فعال‌سازی آنها و ارائه جوائز به برگزید‌گان وجود دارد،‌ عبارتند از:

– تصحیح متون تاریخی، ادبی، فلسفی و…
– نظریه‌پردازی و نقادی
– ترجمه یا مترجم برتر و تاثیرگذار در حوزه اهداف جشنواره
– پیشکسوت علوم انسانی
– شخصیت‌های پیشرو در حوزه علوم انسانی
– انجمن علمی برتر
– فصلنامه‌ علمی پژوهشی برتر

گروه‌های علمی جشنواره فارابی

 گروهای علمی اصلی‌ترین جایگاه کارکردی و عملیاتی در فرایند داوری و انتخاب آثار برتر جشنواره را برعهده دارند. چنان که کلیه مراحل فرآیند پالایش،‌ داوری و انتخاب آثار و افراد برگزیده در این گروه‌ها که متشکل از ۵ یا ۷ نفر از اساتید و محققان برجسته حوزه‌های علمی مربوط به موضوع کاری و تخصصی گروه می باشند انجام می‌یابد. جشنواره بین‌المللی فارابی دارای دوازده گروه علمی به ترتیب الفبایی زیر است:
۱ـ‌ تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی
۲ـ حقوق
۳ـ زبان و ادبیات
۴ـ علوم اجتماعی و علوم ارتباطات
۵ـ علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری
۶ـ علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی
۷ـ علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای
۸ـ فقه،‌ اصول، علوم قرآنی و حدیث
۹ـ فلسفه، کلام، اخلاق‌، ادیان و عرفان
۱۰ـ فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری
۱۱- مطالعات هنر و زیبایی شناسی
۱۲-مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)

تغییرات دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

پیش از اعلام فراخوان دهمین دوره جشنواره، جلسه شورای سیاستگذاری ٢٨ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ با حضور وزیر علوم، تحقیقات وفناوری ، دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دبیر جشنواره و اعضای محترم شورای سیاستگذاری برگزار شد. در آن جلسه مقرر شد با توجه به حجم زیاد اثار دریافتی و دلائل علمی دو گروه از مجموع گروه‌های دوازده‌گانه داخلی به ۴ گروه تقسیم شده و لذا جمع گروه‌های بخش داخلی جشنواره به ۱۴ گروه برسد. با این ملاحظه ۲ گروه «فلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفان» و «فقه، اصول، علوم قران و حدیث»  هر کدام به ۲ گروه تقسیم شدند. بدین نحو که گروه اول به ۲ گروه « فلسفه، منطق و کلام» و «اخلاق، ادیان و عرفان» تقسیم شد و گروه «فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث» به ۲ گروه «فقه و اصول» و «علوم قرآنی، تفسیر و حدیث» تقسیم شد.
در این دوره گروه‌های «زبان، ادبیات و زبان‌‌شناسی»؛ «اقتصاد، مدیریت، حسابداری و علوم مالی» و «علوم تربیتی، روانشناسی و علوم ورزشی» جایگزین عناوین قبلی گروه‌های مزبور در ادوار قبل شده تا تدقیق گردیده و محققان با سهولت بیشتری گروه مناسب پژوهش‌های خود را انتخاب کنند.

میرزایی دبیر دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی از اعطای «جایزه ویژه اخلاق و تربیت» در این دوره  خبر داده است. جایزه ویژه اخلاق و تربیت از سوی آیسسکو و یونسکو به اثر برتر در این حوزه اختصاص می یابد. همچنین توسط  پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این دوره «جایزه ویژه مطالعات میان‌رشته‌ای» از بین آثار کل رشته‌ها و کمیته‌ها براساس پیشنهادات مطرح‌شده اعطا خواهد شد.

فرایند اجرای دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

طبق تصمیم دبیرخانه دهمین جشنواره بین المللی فارابی، در این دوره نیز در راستای مدیریت سبز و کم کردن هزینه‌ها و تسریع در فرایندها، طرح‌های پژوهشی اختتام یافته، رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های کارشناسی ارشد را به صورت دیجیتالی دریافت می‌ گردد. همچنین برای نخستین‌بار امکان دریافت دیجیتالی کتاب نیز ایجاد شده است.

جهت مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری خود و ویرایش آن جهت ارسال به جشنواره فارابی می توانید از خدمات آکادمی ایران مشاوره استفاده کنید. لطفا از طریق راه های ارتباطی جهت دریافت خدمات مشاوره ای با ما در ارتباط باشید

فرایند انتخاب آثار جشنواره بین‌المللی فارابی

فرایند «ارزیابی، داوری و انتخاب» آثار پژوهشی طی مراحل زیر انجام می‌گیرد:
– مرحله اول؛ پالایش علمی: در مرحلۀ پالایش، گروه علمی آثاری را که به لحاظ شکلی دارای معیارهای اولیه «اثر پژوهشی» باشند، برای داوری بر می گزیند و داوران آنها را تعیین می کند. مبنای تصمیم در این مرحله «اجماع مطلق گروه بر رد اثر» است؛ در غیر اینصورت و با وجود احتمال و تردید، اثر وارد مراحل بعدی می شود. در این مرحله، کاربرگ خاص هر اثر تکمیل و داوران آثار تعیین می شوند و صورتجلسه مزبور با ذکر عناوین کلیه آثار رد و برای داوری ارسال شده، توسط همه اعضای گروه امضاء می گردد.
– مرحله دوم؛ ارزیابی همه جانبه اول: در این مرحله آثار انتخاب شدۀ مرحله قبل، برای دو داور متخصص در آن موضوع ارسال می شوند. داوران منتخب گروه علمی به صورت مستقل و ناشناس و بر پایه شاخص ها و معیارهای طراحی شده در کاربرگ های مربوط، به سنجش و ارزیابی آثار اقدام می‌کنند. چنانچه نظرات این دو داور مغایر یکدیگر تشخیص داده شود، داور سوم توسط گروه تعیین و جمع نمرات دو داور نزدیک به هم مبنای تصمیم خواهد بود. در این مرحله آثاری که متوسط امتیاز آنها ۶۰ درصد و بالاتر است وارد مرحله بعد می شوند.  
– مرحله سوم؛ ارزیابی همه جانبه دوم: آثاری که در ارزیابی مرحله قبل حداقل شصت درصد (۶۰%) میانگین امتیاز را کسب کرده اند، دست کم برای دو داور دیگر (غیر از داوران مرحله قبل) ارسال می شوند. پس از اخذ نتایج داوری مرحله سوم، گروه علمی نتایج را بررسی و بر اساس متوسط نمره حاصل از دو مرحله «ارزیابی همه‌جانبه اول و ارزیابی همه‌جانبه دوم» به جمع‌بندی اقدام می‌کند. کسب حداقل ۷۵ درصد نمره در بخش جوان و ۸۰ درصد نمره در بخش بزرگسال لازمه ورود اثر به مرحله بعدی داوری است.
 
– مرحله چهارم؛ گزینش گروه: در این مرحله، گروه علمی پس از بررسی میانگین نتایج ارزیابی‌های دو مرحله قبل (حداقل چهار داوری تفصیلی برای هر اثر) و لحاظ کردن امتیازات مربوط به «مقالات منتشر شده از نتایج تحقیق» (تا سقف ۲۰ نمره) و ثبت آنها در برگه ارزیابی نهایی، درباره رتبه اثر پژوهشی تصمیم گیری می کند و آثار «برگزیده» یا «شایسته تقدیر» خود را تعیین و فهرست آنها را به همراه پرونده کامل اثر طی نامه رسمی از طریق رئیس دبیرخانه یا دبیر جشنواره به شورای علمی جشنواره معرفی می کند.

– مرحله پنجم؛ گزینش نهایی: گزینش نهایی آثار و تعیین رتبه آنها توسط شورای علمی جشنواره انجام می شود. در این مرحله، رئیس هر گروه آثار برگزیده گروه خود را به همراه تمام سوابق و مستندات مربوط به داوری ها، در جلسه شورای علمی معرفی و از آن دفاع می کند. در این مرحله همچنین سطح آثار برگزیده گروه‌های مختلف با همدیگر سنجیده می شود و پس از بررسی پرونده تک تک آثار و بحث در خصوص داوری ها، با رأی اکثریت اعضای شورا آثار برگزیده و رتبه آنها تعیین می شود.

مهلت ارسال آثار به دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

تمامی آثاری که از ابتدای فروردین ۱۳۹۴ تا پایان اسفند ۱۳۹۶ پایان یافته‌اند یعنی در این بازه سه ساله اختتام یافته و یا منتشر شده باشند، امکان شرکت در این دوره از جشنواره را تا ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ دارند.

​به گفته رئیس دبیرخانه جشنواره، همچون ادوار گذشته در بخش ویژه جایزه شخصیت‌های پیشرو، پیشکسوت، مترجم برتر، انجمن علمی برتر، نشریه علمی و پژوهشی برتر، نظریه‌پرداز برتر اعطا خواهد شد.

جهت ارسال آثاری از قبیل کتاب، پایان نامه ارشد یا رساله دکتری خود به جشنواره فارابی می توانید از لینک ثبت نام در سایت جشنواره فارابی اسفاده کنید.

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.