پرسشنامه خلاقیت عابدی (CT)

پرسشنامه خلاقیت عابدی (CT)

پرسشنامه خلاقیت عابدی (CT)

با وجود اینکه در سال‌های اولیه ارائه مفهوم خلاقیت، اختلاف نظرهای بسیاری در رابطه با تعریف آن وجود داشت اما هم اکنون پژوهشگران بر روی یک تعریف نسبتاً ساده اما جامع به توافق رسیده‌اند. بر این اساس خلاقیت به معنی خلق ایده‌ها یا راه‌حل‌های جدید و مفید است. خلاقیت را می‌توان به سه جزء یا مؤلفه تقسیم کرد که عبارتند از:  دانش تخصصی، مهارت‌های تفکر ابتکاری و انگیزش. از جمله ابزارهایی که برای سنجش خلاقیت ساخته شده است آزمون سنجش خلاقیت است.

پرسشنامه سنجش خلاقیت که به آزمون سنجش خلاقیت عابدی (CT) مشهور است بر اساس نظریه تورنس درباره خلاقیت و در سال ۱۳۶۳ به وسیله عابدی در تهران ساخته شده است. این پرسشنامه چندین بار مورد تجدید نظر قرار گرفت و در نهایت فرم ۶۰ سوالی آن در دانشگاه کالیفرنیا به وسیله عابدی تدوین گردید. این آزمون ۶۰ سؤال سه گزینه ای دارد که از چهار خرده آزمون سیالی، بسط، ابتکار و انعطاف پذیری تشــکیل شـده اسـت. گزینـه ها نشان دهنده میزان خلاقیت پایین، متوسط و بالا می باشــند کـه نمـره یک برای خلاقیت پایین، نمره دو برای خلاقیت متوسط و نمره ســه برای خلاقیت بالا در نظر گرفته شده است.

نمره گذاری و تفسیر پرسشنامه خلاقیت عابدی

همانطور که ذکر شد این پرسشنامه شامل ۶۰ سوال است و هر سوال نیز سه گزینه دارد. گزینه ها نشان دهنده میزان خلاقیت از کم به زیاد است و به ترتیب نمره ای از ۱ تا ۳ می گیرتد.. مجمــوع نمـرات کسـب شده در هر خــرده آزمـون، نمایـانگرنمـره آزمودنـی در آن بخـش است و مجموع نمرات آزمودنی در چهار خرده آزمون(سیالی، بسط، ابتکار و انعطاف‌پذیری)، نمــره کلـی و خلاقیت او را نشان می دهد. دامنه نمره کل خلاقیــت هـر آزمودنـی بین ۶۰ و ۱۸۰ خواهد بود. سؤالهای یک تا ۲۲ به سیالی، ۲۳ تــا ۳۳ به بسط، ۳۴ تا ۴۹ به ابتکــار و۵۰ تـا ۶۰ بـه انعطـاف پذیـری مربـوط است. این نمره ها در چهار گروه جمع می شوند هر چه فرد در این پرسشنامه نمره بالاتری بگیرید دارای خلاقیت بیشتری است.

روایی و پایایی پرسشنامه خلاقیت عابدی

پایـایی آزمـون خلاقیـــت عــابدی، از طریــق آزمــون مجــدد دانش آموزان مدارس راهنمایی تهران در سال ۱۳۶۳ در چهار بخش آزمون به این ترتیب بــه دسـت آمـد: ضریـب پایـایی بخـش سـیالی ۰/۸۵، ابتکار ۰/۸۲، انعطاف پذیری ۰/۸۴ و بسط ۰/۸۰(عابدی،۱۳۷۲).  ضریب همسانی درونی با استفاده از آلفــای کرونبـاخ بـرای خرده آزمونهای سیالی، انعطاف پذیری، ابتکــار و بسـط روی ۲۲۷۰ دانش آموز اسپانیایی به ترتیب ۰/۷۵، ۰/۶۶، ۰/۶۱ و ۰/۶۱ بـه دسـت آمد( آزمندی، ویلا و عابدی، ۱۹۹۶).

راهنمای اجرای آزمون پرسشنامه خلاقیت عابدی

 ابتدا لازم است آزماینده به طور خلاصه، دربارۀ هــدف اجـرای آزمون و برخـی نکـات توضیـح دهـد. تفـاوت آن بـا آزمونهـــای پیشرفت تحصیلی این است که در ایــن آزمـون پاسـخ غلـط وجـود ندارد، بلکــه یکـی از سـه پاسـخ بـه نظـرهـر فـرد نزدیکتـراسـت. پاسخها ارزش کمّی ندارند و فقـط دارای ارزش کیفـی می باشـند، یعنی برای آزماینده، نظر و دیدگاه آزمودنیها در مورد هریــک از سؤالها (که ممکن است با نظر دیگران متفاوت باشد) اهمیت دارد. قبل از توزیع پرسشنامه ها، از آزمودنی هــا خواسـته می شـود کـه هیـچ علامتـی روی پرسشـنامه نگذارنـد و چنانچـه سـؤالی نیـاز بـــه توضیح دارد، از آزمونگر سؤال کنند تا برایشان توضیح دهد. بــرای اجرای این آزمون حداکثر یک ساعت زمان کافی به نظر می رسد.

جهت دانلود فایل کامل پرسشنامه به همراه توضیحات تکمیلی بر لینک زیر کلیک کنید

پرسشنامه خلاقیت عابدی

جهت دریافت فایل WORD پرسشنامه ها، لطفاً ابتدا وارد اکانت جی میل خود شده و  بر روی پلاس گوشه ی چپ سایت کلیک کرده و سپس از قسمت نظرات انتهای متن، درخواست خود را با ایمیل معتبر برای ما ارسال کرده و فایل مورد نظر را دریافت فرمایید.

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا روی آیکن گوگل پلاس سایت یکبار کلیک کنید یا این صفحه را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

اقدام خیرخواهانه در جهت حمایت از پژوهشگران و دانشجویان عزیز با به اشتراک گذاری رایگان پرسشنامه | سرور و پشتیبانی رایگان از ما؛ به اشتراک گذاری پرسشنامه رایگان از شما. کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک سایت مجاز می باشد. لطفا در انتهای مطالب لینک منبع را ذکر کنید.

اشتراک پرسشنامه های رایگان

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... پرسشنامه فوق به درخواست یکی از کاربران خوب سایت پست شده است. شما هم اگر پرسشنامه ای دارید که حس می کنید دوستانتان می توانند ازش استفاده کنند محبت کنید از مسیر زیر آپلود فرمایید تا به صورت رایگان در اختیار همه قرار بگیرد. شما هم به ما بپیوندید. از آنجایی که بسیاری از سایت ها به صورت غیر علمی اقدام به فروش پرسشنامه های می کنند که هیچ مالکیتی نسبت بدان ندارند و بسیاری از پژوهشگران را در جهت یافتن پرسشنامه دچار زحمت می سارند ما تصمیم گرفتیم تا با همکاری شما عزیزان، پرسشنامه های مختلف را به صورت رایگان در اختیار پژوهشگران و دانشجویان عزیز قرار دهیم.

حداکثر سایز 10 MB

CAPTCHA
اخلاق حرفه ای

اگر پرسشنامه ای دارای حق تالیف است و فکر می کنید به ناحق در این سایت به اشتراک عمومی گذاشته شده است لطفا مستندات لازم را جهت حذف آن از طریق لینک فوق به ما ارسال فرمایید تا در اسرع وقت اقدام شود. همچنین از کاربران محترم سایت تقاضا می شود به جهت رعایت اخلاق پژوهش حتما ارجاعات صحیح نسبت به سازندگان پرسشنامه داشته باشند. و من الله توفیق و علیه التکلان

جهت سفارش آموزش نگارش مقاله، پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۸۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مجید
  ۱۱:۰۱ ۱۳۹۷/۰۳/۲۸

  ارسال فایل ورد در صورت امکان

 2. روحانی
  ۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۰۲/۲۱

  سلام لطفا پرسش نامه خلاقیت عابدی رو به همراه روایی و پایایی آن برایم ارسال کنید

 3. صفا صفایی مقدم
  ۹:۱۹ ۱۳۹۶/۰۶/۱۴

  سلام لطفا پرسشنامه خلاقیت عابدی را برایم ایمیل کنید تشکر

 4. مسعود
  ۳:۰۱ ۱۳۹۶/۰۶/۱۱

  سلام// پرسشنامه خلاقیت عابدی رو میخوام بصورت ورد/// ممنون از زحمات شما

 5. مرجان
  ۳:۱۶ ۱۳۹۶/۰۳/۲۳

  سلام بنده پرسشنامه را دارم . روایی و پایایی پرسشنامه را می خواستم. امکانش هست برام ارسال کنید

 6. دانشجو
  ۱۱:۵۶ ۱۳۹۵/۱۱/۱۶

  خیلی ممنون

 7. sahar
  ۵:۱۹ ۱۳۹۵/۰۶/۰۳

  سلام لطفا فایل wordپرسشنامه خلاقیت عابدی را برایم ارسال کنید

 8. ناشناس
  ۴:۴۱ ۱۳۹۵/۰۴/۳۰

  باسلام فایل راهنمایی پرسشنامه خلاقیت عابدی رو میخواستم .تشکر

 9. اصغرمحمدی
  ۴:۵۱ ۱۳۹۵/۰۱/۲۹

  باسلام لطفا پرسشنامه سنجش خلاقیت عابدی رابه همراه راهنمابرایم ایمیل کنید تشکر

 10. راستگو
  ۱۱:۵۶ ۱۳۹۵/۰۱/۲۲

  سلام لطفا پرسشنا مه خلاقیت عابدی را برایم ارسال فرمایید با تشکر

 11. سعیده
  ۶:۴۱ ۱۳۹۴/۱۲/۱۱

  با سلام

 12. سعیده
  ۶:۴۱ ۱۳۹۴/۱۲/۱۱

  با سلام
  لطفا فایل ورد پرسشنامه خلاقیت دکتر عابدی رو برای من ایمیل کنین با تشکر…..

 13. nahid
  ۱:۲۲ ۱۳۹۴/۱۰/۰۶

  با سلام لطفا پرسشنامه عابدی رو برای من به ایمیلم بفرستید.با تشکر

 14. somayeh
  ۹:۲۴ ۱۳۹۴/۰۷/۲۶

  سلام. لطفا پرسشنامه خلاقیت عابدی رو برایم بفرستید.یک دنیا ممنون از محبتتون

 15. مهدی
  ۱۱:۱۰ ۱۳۹۴/۰۷/۲۳

  سلام لطفاً سؤالات مربوط به خرده مقیاسهای پرسشنامه خلاقیت عابدی را برایم بفرستید با تشکر

 16. مریم
  ۱۲:۰۵ ۱۳۹۴/۰۵/۱۷

  سلام لطفاً سؤالات مربوط به خرده مقیاسهای پرسشنامه خلاقیت عابدی را برایم بفرستید با تشکر

 17. مینا
  ۱:۰۰ ۱۳۹۴/۰۴/۰۲

  با سلام و خدا قوت ممنون از اینکه زحمت کشیده و به رایگان پرسشنامه ها را در اختیار ما می گذارید.لطفا پرسشنامه خلاقیت عابدی و موفقیت و هوش هیجانی را برای من بفرستید.باز هم تشکر

 18. mohamad
  ۷:۰۳ ۱۳۹۴/۰۲/۲۸

  با سلام . لطفا فایل WORD پرسشنامه خلاقیت عابدی و فرسودگی شغلی وهوش هیجانی بار-ان را برایم میل بفرمایید .

 19. sohrab
  ۹:۳۴ ۱۳۹۴/۰۲/۱۸

  لطفاً پرسشنامه خلاقیت عابدی رو برام بفرستید . ممنون

 20. so skky
  ۹:۲۶ ۱۳۹۴/۰۲/۰۹

  سلام
  لطفا فایل پرسشنامه خلاقیت عابدی (CT) را برایم ارسال نمایید.
  ممنون از اینکه اطلاعات رو در اختیار همه قرار میدهید.

 21. YARALIZADEH
  ۹:۱۹ ۱۳۹۳/۱۱/۲۸

  با سلام . لطفا فایل WORD پرسشنامه خلاقیت عابدی و فرسودگی شغلی وهوش هیجانی بار-ان را برایم میل بفرمایید .

 22. lk
  ۱۰:۲۹ ۱۳۹۳/۱۱/۲۷

  با سلام
  لطفا فایل پرسشنامه خلاقیت عابدی را برایم ارسال نمایید.
  باتشکر