ترفندهای جستجوی اینترنتی
آنلاین درخدمیتم پشتیبانی تلگرامی

جستجوی حرفه ای اطلاعات در اینترنت

بسیاری از دانشجویان جهت دستیابی به اطلاعات مورد نظر خود دست به دامان گوگل و سایر موتورهای جستجو می شوند، و گاها پیدا کردن مطلب مورد نظر به سختی امکانپذیر است، اما اگر ما مهارت کافی را در جستجوی اینترنتی داشته باشیم، بی شک می توانیم به راحتی به مطالب مورد نظر خود دست یابیم. به همین منظور و برای استفاده صحیح از موتورهای جستجو، ما باید ابتدا با طرز کار این موتورها آشنا باشیم تا بتوانیم از آن به نحو احسن بهره مند شویم. همانطور که می‌دانید، گوگل (Google) و هر موتور جستجوی دیگری به سایت‌های مختلف سر می‌زند و کلمات کلیدی موجود در صفحات سایت‌ها را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره (cache) و سپس دسته‌بندی یا در اصطلاح، index می‌کند. بعد از اینکه این اطلاعات، طبقه‌بندی شد، حالا می‌شود امکانات بسیاری را در جستجو در نظر گرفت.
ساده‌ترین آن‌ها این است که صفحاتی لیست شوند که یک کلمه خاص در آن‌ها موجود است.
یا مثلاً صفحاتی که در عنوان (title) آن‌ها یک کلمه خاص وجود داشته باشد.
یا مطالبی که با فرمت خاصی مثل پی دی اف یا وورد یا اکسل و ……. ذخیره شده اند.
و یا صفحاتی که در آدرس آن‌ها فلان کلمه باشد و………….
ما در این مقاله سعی می کنیم ترفندهایی را که میتواند در جستجوی اینترنتی به ما کمک کند، بررسی و مرور کنیم.
به همین منظور اولین قدم مشخص کردن چیزی است که ما بدنبال آن هستیم، آیا دنبال فایل با فرمت خاصی هستیم؟ آیا دنبال عنوان یک سایت هستیم؟ آیا بدنبال محتوای سایت ها هستیم؟ یا ……….
بعد از مشخص کردن خواسته و هدف خود، بدنبال کلمات کلیدی برای جستجوی خواسته و هدف خود میگردیم و در مورد آن فکر می کنیم، برای مثال می خواهیم در مورد کلمه انگیزش دنبال مطلب بگردیم، پس باید کلید واژه هایی از قبیل، انگیزش، انگیزه، انگیختن، انگیختگی، ایجاد انگیزه، انواع انگیزه، انواع انگیزش، و معادل انگلیسی آنها را برای خود آماده کنیم. و اگر دنبال مطلب علمی می گردیم باید از کلید واژه هایی استفاده کنیم که در محافل علمی رایج هست، نه محافل عمومی!!!!
بعد از تعیین هدف از جستجو و مشخص کردن کلید واژه ها، وارد مرحله اصلی کار، یعنی استفاده از موتورهای جستجو می رسیم که برای استفاده بهینه از آنها، لازم است برخی ترفندها را بلد باشیم که ما در ادامه به معرفی هر یک از این ترفندها میپردازیم:

۱- عبارات را محدود کنید

فرض کنیم که به دنبال مطالبی درباره انگیزش تحصیلی می گردید. به جای اینکه فقط در موتور جستجو عبارت انگیزش تحصیلی را تایپ کنید، بهتر است آنرا بین علامت های ” ” قرار دهید و جستجو را محدود به این کلمه کنید، یعنی به این صورت “انگیزش تحصیلی” به این ترتیب نتایج دقیق تری بدست خواهید آورد. و پیدا کردن نتیجه در میان انبوه نتایج ساده تر می شود.

۲- کلمات اصلی تر را بنویسید

همانگونه که گفته شد برای بهتر نتیجه گرفتن از جستجو لازم است که کلمات اصلی را در نوار جستجو وارد کنید. برای اینکار هر قدر که می توانید، موضوع جستجو را ریزتر و معین تر نمائید. برای مثال بجای آنکه در نوار جستجو تایپ کنید “نقاش” بهتر است که نام نقاش مورد نظرتان را تایپ کنید، مثلا بنویسید “پیکاسو”. یا اینکه بجای “اتومبیل” بهتر است بنویسید “پژو” و یا… . همچنین دقت نمائید تا کلماتی را بکار برید که احتمال وجود توضیحات درباره آنها بیشتر باشد. مثلا به جای نوشتن “گذراندن یک شب خوب در تهران” بهتر است تایپ کنید “مکانهای تفریحی تهران”، یا “مکانهای گردشگری تهران” و …. .

۳- از آوردن حروف اضافه خودداری کنید

گوگل بطور پیش فرض فقط مطالبی را لیست می نماید که تمام کلمات مورد جستجو در آنها باشند. و نیازی نیست که شما بین کلمات جستجو از کلمه پیوند دهنده “و” استفاده نمائید. به خاطر داشته باشید که وارد نمودن چنین کلماتی و کلماتی نظیر در، به، از و… بر نتیجه جستجو تاثیر خواهد گذشت. بطور مثال برای جستجو در مورد تعطیلات در شمال بجای تایپ نمودن “گذراندن تعطیلات در شمال” بهتر است تنها بنویسید: “تعطیلات شمال”.
خودِ گوگل هم برای بالا بردن کیفیت جستجوها بطور اتوماتیک کلمات معمولی و کاراکترهائی همچون “کجا” و “چطور” را از کلمات مورد جستجو حذف می نماید. چون این گونه کلمات باعث کندی عمل جستجو میشوند و تاثیری هم در بهبود جستجو ندارند و حتی کیفیت نتایج جستجو را کاهش هم می دهند.

۴- حروف بزرگ و کوچک فرق نمی کنند

گوگل نسبت به بزرگی و کوچکی حروف حساس نمی باشد. در حقیقت همه حروفی را که به لاتین در نوار جستجو تایپ می نمائید به حروف کوچک تبدیل خواهند شد.

۵- از کلمات مشابه و هم خانواده استفاده کنید(یا همان عملگر~)

اگر از معنای دقیق کلمه ای خبر ندارید(معمولا در جستجوی انگلیسی لازم می شود)، می توانید از کلمات مشابه آن یا هم معنی هایش استفاده کنید تا جستجوی دقیق تری داشته باشید. برای این کار فقط در آخرجستجو، از علامت «~» بین کلمات مشابه یا هم معنی استفاده کنید. برای مثال:
Web Design ~ web development

۶- حذف کلمات(یا عملگر -)

اگر بخواهید درباره بازار یابی اینترنتی به جستجوی مطلب بپردازید ولی می خواهید عبارت آگهی رایگان در نتایج جستجوی شما نباشد کافی است به سادگی عبارت آگهی رایگان را بعد از یک علامت – قرار دهید یعنی به این صورت: بازاریابی اینترنتی-آگهی رایگان. به این ترتیب می توانید تعداد زیادی از آگهی های ناخواسته ای را که ممکن است در نتایج جستجو ظاهر شوند حذف کرده اید.

۷- عملگر +

همانگونه که قبلا گفتیم گوگل از یک سری کلمات معمولی بصورت خودکار چشم پوشی می کند، ولی در صورتی که شما ضروری می دانید که اینگونه کلمات حتما مورد جستجو قرار گیرند، می توانید با قرار دادن یک علامت + در جلوی آنها مطمئن شوید که در نتایج جستجو حتما وجود خواهند داشت. (فقط دقت داشته باشید که قبل از کاراکتر + یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فورا پس از آن بیاید.
برای مثال: انگیزش +تحصیلی

۸- عملگر “یا، OR”

گوگل از “یای” منطقی پشتیبانی می کند. بدین معنا که اگر دنبال کلمه ای خاص بجای آن کلمه ای دیگر می گردید، می توانید در بین این دو کلمه در فارسی از «یا» و در انگلیسی از ORاستفاده کنید. برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید «تعطیلات در اردبیل یا تبریز» آنگاه گوگل دنبال سایتهایی می گردد که در خصوص تعطیلات در اردبیل یا در شیراز باشند.

۹- جستجو در یک وب سایت مشخص

ممکن است در یک وب سایت خاص قبلا مطلبی مورد توجه شما بوده ولی اکنون نمی توانید آنرا پیدا کنید به سادگی با تایپ کردن نام آن وب سایت می توانید مطلب مورد نظر خود را در آن وب سایت پیدا کنید. کافی است نام آن وب سایت را به این صورت قرار دهید:
“تحقیق کیفی” site:iran-moshaver.com

۱۰- فرمت فایل خود را مشخص کنید

اگر دنبال نتایجی هستید که به صورت PDF یا Word یا هر فرمت دیگری باشد، می توانید کلمه کلیدی، “Filetype”، و بعد فرمت مورد نظر خود را جلوی موضوع بنویسید. برای مثال:
motivation.pdf

۱۱- از ستاره استفاده کنید

فرض کنید ایده ای برای جستجو دارید اما دقیقا نمی دانید از چه کلیدواژه هایی باید استفاده کرد. برای این موارد می توانید از ستاره استفاده کنید. آن وقت جای ستاره، ترکیباتی از چند کلیدواژه اولیه ای که دارید قرارمی گیرد. برای مثال cartoon * tutorials در در گوگل سرچ کنید. نتایجی که به دست می آید، چیزهایی مثل Cartoon Character IllustrationTutorials یا Cartoon Coloring Tutorial خواهد بود یعنی به جای ستاره، از ترکیب های مناسبی برای بهتر شدن نتیجه استفاده می کند.

۱۲- محدوده عددی

این روش کمتر استفاده می شود ولی بسیار سودمند است. فرض کنید به دنبال نتایجی می گردید. که در آن محدوده ای از اعداد وجود دارد. کافیست دو عدد بالا و پایین محدوده را به این صورت وارد کنید: X..Y این روش برای سال ها بسیار مفید است. مانند مثال زیر:
۲۰۱۰٫٫۲۰۱۶

۱۳- استفاده از علائم و سمبل ها

اگر به دنبال مطالبی می گردید که حاوی علائم و سمبل هستند استفاده از این علائم می تواند کمک بزرگی بکند.

۱۴- پیدا کردن معنی

اگر به کلمات و عبارات جدیدی برخورد کردید کافیست آنرا در گوگل تایپ کنید یا از define استفاده کنید به صورت زیر:
define:plethora

در انتها باید گفت که برای دستیابی به نتایج مناسب تر، بهتر است از ترکیبی از این ترفندها استفاده کرد، همچنین پیشنهاد می کنیم از قابلیت Advanced Searchسایت ها و موتورهای جستجو استفاده کنید، چرا که این گزینه می تواند بسیار راهگشا باشد.

منبع: ایران مشاور www.iran-moshaver.ir

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو دارد.

اشتراک مطالب آموزشی رایگان

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... مطلب فوق با تقاضای یکی از کاربران خوب سایت، پست شده است. شما هم اگر نیاز به مطلب آموزشی دارید که حس می کنید دوستانتان می تونند ازش استفاده کنند از بخش نظرات به ما اطلاع دهید. همچنین اگر خودتان تمایل به اشتراک مطلب دارید محبت کنید از مسیر زیر آپلود فرمایید تا به صورت رایگان در اختیار همه قرار بگیرد. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

حداکثر سایز 10 MB

جهت سفارش مقاله، پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
لطفا صبر کنید

پاسخی بگذارید