تحلیل داده های کیفی (قسمت سوم)
آنلاین درخدمیتم پشتیبانی تلگرامی

تحلیل داده های کیفی (قسمت سوم)

معرفی نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی

همانطوری که در قسمت های قبلی اشاره شد، داده های کیفی داده هایی هستند که عدد و رقمی درآن وجود نداشته و هرچه هست نوشته ها، متون، نمادها، کلمات و جملات، گفتارها، اسناد، تصاویر است. داده های کیفی عموماً از طریق مصاحبه های عمیق، گردآوری اسناد و تصاویر به دست می آید. برای تحلیل داده های کیفی که از روش هایی مانند مصاحبه های عمیق، مصاحبه گروه های کانونی، تحلیل محتوای کیفی، تحلیل گفتمان، تحلیل محتوای کتب، روزنامه ها، فیلم، سخنرانی ها به ناچار باید از نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی استفاده کرد. ازجمله نرم افزارهای معمول در این حیطه می توان به نرم افزار های MAXQDA، AtlasTi،  NVivo اشاره کرد.

نرم افزار MAXQDA 

نرم افزار MAXQDA یکی از برترین نرم افزارهای مورد استفاده جهت تجزیه و تحلیل داده های کیفی و نظریه پردازی است. از جمله ویژگیهای برجسته این نرم افزار عبارت است از: پیشرو بودن در پشتیبانی و سازگاری با گستره وسیع زبانهای زنده دنیا و سازگاری کامل با زبان فارسی(توصیه شده توسط متخصصین و اساتید).

نرم افزار مکس کیو دی ای (مکس کیودا) دارای نوار ابزارهای متعددی است. پس از نصب نسخه Maxqda11 و بازگشایی نرم افزار، نوار ابزار استاندارد و نوار ابزار کدگذاری را مشاهده مینماییم و برای مشاهده دیگر نوار ابزارها میبایست آنها را در سربرگ  toolbars فعال نماییم.

این نوار ابزارها عبارتند از:

 • نوار ابزار استاندارد
 • نوار ابزار کدکذاری
 • نوار ابزار کارویژه های بصری
 • نوار ابزار کدگذاری رنگی
 • نوار ابزار پیمایش سند
 • نوار ابزار انتخاب زبان رابط کاربری نرم افزار
 • نوار ابزار مکس دیکتیو

نرم افزار NVivo 

نرم افزار Nvivo عمدتاً برای تجزیه و تحلیل متون در تحقیقات کیفی به کار می رود. به این ترتیب که داده ها (متن مصاحبه های انجام شده، یا پاسخ های تشریحی به پرسش نامه ها) وارد این نرم افزار می شوند، سپس امکان کدگزاری متن وجود دارد و در نهایت از نرم افزار برای بررسی کد های موجود و ارتباط آنها با خصوصیات افراد شرکت کننده استفاده می شود. قابلیت سازمان دهی اطلاعات و جستجوی واژه در تمام داده های موجود کمک های بسیار بزرگی به محقق محسوب می شوند. همچنین امکاناتی برای مدل سازی و نمایش مدل با اشکال هندسی هم وجود دارد.

توضیحی در مورد بخش های نرم افزار

Source: اشاره به فایل های حاوی داده است مثل متن پیاده شده یک مصاحبه. می‌تواند وارد نرم‌افزار شده باشد و یا به صورت مستقل باشد

Case: معمولأ اشاره به هر فرد شرکت کننده در تحقیق دارد

Casebook: جدولی است که تمام caseها و خصوصیات آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و برای بررس و اکتشاف مناسب است

Node: کد یا خصوصیتی است که به یک بخش از متن نسبت میدهیم. بر حسب فلسفه‌ی انتخاب شده نوع کد بندی متفاوت خواهد بود. مثلا در grounded theory در ابتدا کدگذاری آزاد انجام می‌شود

Relationship: نشان دهنده ی ارتباط دو چیز است و برای مدل سازی و به تصویر کشیدن ایده مناسب است.
Attribute: خصوصیت یک case است. کد ها از مشخصات یک منبع source محسوب میشوند و ربطی به افراد ندارند! بنابراین اگر لازم است خصوصیات یک فرد تعیین شود باید با ایجاد attribute این کار را کرد. برای رسم نمودار و برخی موارد دیگر لازم است attribute مناسب را تعریف کرده باشیم. بهتر است هر گزینه جداگانه تعریف شود به شکل «دارد/ندارد»، نه این که برای یک صفت گزینه های متعدد تعریف شود. در این صورت برای مواردی که یک فرد همزمان چند گزینه را دارد مشکلی پیش نمی‌آید و مقایسه افراد راحت‌تر خواهد بود
matrix: برای بررسی تعداد موارد در یک جدول متشکل از گزینه های مختلف کاربرد. مثلا جدولی که یک ستون آن از سطوح مختلف میزان تحصیلات تشکیل شده و ردیف‌های آن از سطوح مختلف گروه های سنی. حاصل جدولی است که به ما میگوید از هر سلول (که نماینده گروهی با سن و تحصیلات خاص است) چند نفر داریم
Query: برای جست و جو تعداد موارد خاص یک چیز و یا پیدا کردن واژه های مورد نظر مفید است.
Annotation: برای یادداشت برداری مفید است

Set: گروهی از موارد فوق است که به نوعی با هم در ارتباط هستند

 دکتر سیلورمن جایی اشاره کرده بود که از این نرم افزار برای ساماندهی یادداشت‌های شخصی‌اش برای تالیف یککتاب استفاده کرده بود. بنابراین نرم افزار می‌تواند ابزاری با کاربردهای متعدد باشد. این نرم افزار توسط دانشجویان مدیریت و جامعه شناسی و چند رشته دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار ATLAS.Ti

 ATLAS.Ti یکی دیگر از بهترین و مشهورترین نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی است که امکان ورود داده های کیفی به زبان فارسی و تحلیل آن ها نیز در این نرم افزار فراهم شده است. برای تحلیل داده های حاصل از روش های تحقیق کیفی نظیر مصاحبه عمیق، مصاحبه گروه های متمرکز، مشاهده مشارکتی، تحلیل محتوای کیفی، نشانه شناسی و تحلیل گفتمان رسانه ای مختلف نظیر کتاب، روزنامه، فیلم، عکس، موسیقی، سخنرانی و … می توان از نرم افزار اتلس.تی آی (ATLAS.ti) به خوبی بهره برد. یکی از مزیت های کلیدی این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای مشابه آن، سادگی محیط و سهولت کار با ابزارهای ATLAS.ti  است. این نرم افزار انواع ابزار پیشرفته برای انجام وظایف در ارتباط با هر رویکرد سیستماتیکی به داده های نرم را ارائه می دهد.

ویژگی­های این نرم افزار موجب شده تا به یکی از قوی ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل کیفی تبدیل شود این ویژگی­ها عبارتند از :

واسط کاربر: واسط بصری، منبع اطلاعات در سمت چپ صفحه­ی نمایش نشان داده شده در حالی که بخش­های مشخص شده، کدها و یادداشت­ها در مورد اطلاعات در حاشیه سمت راست صفحه نمایش  ظاهر می شوند .

قابلیت استفاده زیاد: تمامی توابع از طریق منوی اصلی، tool bar، منوهای متنی و صفحه کلید در دسترس می باشند .

دسترسی سریع: تمامی انواع اشیا از طریق کمبو باکس­ها قابل دسترس می باشند .

کاربردهای چندگانه: نرم افزار ATLAS.ti  این امکان را می دهد که هر ترکیبی از توابع با یکدیگر باز شوند .

مدیریت اطلاعات: پشتیبانی از شمار زیادی از انواع فرمت­ها، که شامل متنی، صوتی، گرافیکی، ویدئویی، اسناد Google Earth و … می باشد .

مدیریت فایل اطلاعاتی هوشمند: منابع اطلاعاتی قابل ویرایش، سیستم چند زبانه، backup آسان و …

سازمان­دهی و قابلیت استفاده، کدگذاری، یادداشت­ها و نظرات .

تجسم: تجسم تمامی کارهایتان، همه اشیاء (اسناد، نقل قول­ها، کدها، یادداشت­ها ، خانواده­هایی از اشیاء و آیکون نماهای شبکه­های دیگر) و ارتباط آنها به یکدیگر، می تواند به طور گرافیکی نمایش داده شود .

جستجوی پایگاه اطلاعاتی

کارتیمی / مدیریت پروژه

انواع خروجی و فرمت­ها .

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو دارد.

اشتراک مطالب آموزشی رایگان

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... مطلب فوق با تقاضای یکی از کاربران خوب سایت، پست شده است. شما هم اگر نیاز به مطلب آموزشی دارید که حس می کنید دوستانتان می تونند ازش استفاده کنند از بخش نظرات به ما اطلاع دهید. همچنین اگر خودتان تمایل به اشتراک مطلب دارید محبت کنید از مسیر زیر آپلود فرمایید تا به صورت رایگان در اختیار همه قرار بگیرد. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

حداکثر سایز 10 MB

جهت سفارش مقاله، پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
لطفا صبر کنید

۲ دیدگاه برای “تحلیل داده های کیفی (قسمت سوم)”

 1. علی اکبر احمدی سیاهبومی گفت:

  باسلام.از زحمات تمامی دست اندرکاران سخت کوش به جهت تلاش های صادقانه و تخصصی سپاس گزارم.واقعا سایتی کاملا علمی و تخصصی ست.خداقوت

 2. علی اکبر احمدی سیاهبومی گفت:

  باتشکر.عالیه

پاسخی بگذارید