رفرنس دهی به شیوه شیکاگو
آنلاین درخدمیتم پشتیبانی تلگرامی

رفرنس دهی به سبک شیکاگو

«شیوه‌نامه شیکاگو» یا شیوه‌نامه ‌علوم انسانی را دانشگاه شیکاگو آمریکا تدوین کرده است. این شیوه‌نامه بیشتر در حوزه ادبیات، تاریخ و هنر به کار می‌رود. این شیوه استناد را هم به صورت برون‌متنی و هم به صورت درون‌متنی می‌توان به کار گرفت.

اگر بخواهیم مطابق شیوه‌نامه شیکاگو، استنادها را به صورت برون‌متنی تنظیم کنیم، اطلاعات مربوط به منابع مورد استناد، در یادداشت‌ها ارائه می‌شود. این یادداشت‌ها که یادداشت‌های ارجاعی نامیده می‌شوند، گاه در انتهای هر صفحه یا در انتهای هر فصل، و گاه در انتهای اثر ظاهر می‌شوند. وقتی یادداشت‌های ارجاعی در پایین هر صفحه ظاهر شود، به آن‌ها پانویس یا پانوشت، و وقتی در انتهای فصل یا پایان اثر می‌آیند، به آن‌ها پی‌نویس یا پی‌نوشت گفته می‌شود. با وجود یادداشت‌های ارجاعی، ارائه فهرست منابع در پایان اثر، اختیاری است؛‌ به‌ویژه اگر یادداشت‌های ارجاعی به ‌صورت پی‌نوشت درج شود. فهرست منابع و پانویس از لحاظ نوع اطلاعات،‌ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. تفاوت عمده آن‌ها به ساختار و شیوه نقطه‌گذاری بر‌می‌گردد. در پانویس، نام و نام‌خانوادگی پدیدآورنده یا پدیدآورندگان، به ترتیب طبیعی می‌آید؛ اما در فهرست منابع، این دو جزء، مقلوب می‌شوند؛ یعنی نخست نام‌خانوادگی و پس از آن نام پدیدآورنده می‌آید (حیاتی و علیجانی، ۱۳۸۹، ص. ۹۱).

این روش قدمتی یک صد ساله دارد و پانزدهمین ویرایش آن در سال ۲۰۰۳ مورد بازبینی قرار گرفت این روش به تفصیل به معرفی نظامهای استناد پرداخته و علاوه بر قواعد کلی شیوه استناد به انواع منابع را ارایه کرده است که در جدول(۱) و(۲) برای منابع فارسی و انگلیسی مشخص شده است. در این روش کتابها، مقاله­ ها و دیگر منابع اطلاعاتی در پایان پژوهش به صورت زیر معرفی می­شوند:

نویسنده(یا ویراستار، گردآورنده، یا مترجمی که به جای نویسنده قرار می­گیرد)، تاریخ انتشار اثر، عنوان(و معمولاً عنوان فرعی که گاهی نیز حذف می­شود). برای کتابها، محل نشر و ناشر؛ و برای مقاله­ها نام نشریه علمی، شماره جلد یا دوره، شماره(های) صفحه، و اغلب شماره نسخه نیز اضافه می­شود. برای مواد اطلاعاتی­ای به جز منابع چاپی مانند آثار الکترونیکی یا مواد دیداری- شنیداری، رسانه­ای که اثر با آن ارائه شده است نیز ذکر می­شود. برای آثار پیوسته، اطلاعات بازیابی شامل «یو. آر. ال» وگاهی که لازم باشد، تاریخ دسترسی هم ارائه می­شوند.

شما می توانید فایل آموزشی رفرنس دهی به سبک شیکاگو را از لینک زیر دانلود کنید:

رفرنس دهی به سبک شیکاگو Chicago

یک دیدگاه برای “رفرنس دهی به شیوه شیکاگو”

  1. behruz گفت:

    سپاس از مطلب مفیدتان.

پاسخی بگذارید