جستجو در پایگاه اطلاعاتی Scopus

جستجو در پایگاه اطلاعاتی Scopus

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Scopus

Scopus دومین پایگاه اطلاعاتی بزرگ چکیده نویسی و نمایه سازی استنادی از متون تحقیقاتی و منابع تحت وب باکیفیت است که یکی از ابزارهای سریع و جامع برای جستجو بشمار می‌رود. اسکوپوس اواخر سال ۲۰۰۴ از سوی Elsevier (الزویر، ناشر هلندی) راه اندازی شد. این پایگاه با همکاری ۲۱ مؤسسه از سراسر جهان ارائه شده و به سرعت رقیب جدی موسسه اطلاعات علمی شد که قریب ۵۰ سال پیشرو نمایه‌های استنادی در جهان بود. پیش از آن که اسکو پوس شروع به کار کند، وب آف ساینس آی اس آی تنها پایگاه اطلاعاتی چند رشته‌ای بود که جستجوی استنادی را فراهم کرده بود.

پایگاه Scopus ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه‌های مختلف است که علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم می‌کند. از این رو می‌توان برای دریافت هر مقاله در این مجموعه، از اینکه آن مقاله تاکنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است اطلاع یافت که این خود شاخصی برای تعیین کیفیت مقاله است. اسکوپوس دارای چندین ویژگی منحصربه‌فرد است یکی از این ویژگی‌ها سیستم تجزیه و تحلیل عملکرد مجلات علمی است. این سیستم عملکرد مجلات را به شیوه‌ای بسیار ساده، سریع و شفاف نمایش می‌دهد. به عبارت دیگر علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات می‌توان فعال‌ترین نویسنده، سازمان، مراکز تحقیقاتی و مجلات در هر حوزه موضوعی را تعیین و رتبه بندی کرد و عملکرد مجلات علمی را از سال ۱۹۹۶ تا سال جاری مشاهده کرد. سیستم تجزیه و تحلیل عملکرد مجلات امکان انتخاب ۱۰ مجله را در یک زمینه موضوعی خاص برای کاربران فراهم می‌کند. این اطلاعات به صورت نمودار نشان داده می‌شود تا کاربر بتواند به سادگی عملکرد مجلات هم موضوع را در این پایگاه مشاهده کند. ارزیابی مجلات به شدت مورد علاقه مؤسسات آکادمیک –دولت‌ها و افراد قرار گرفته است. لذا تمامی این گروه‌ها می‌توانند از فواید آن بهره‌مند گشته و علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، انواع مقایسه‌ها را انجام دهند. بنا بر اطلاعات سایت این مجموعه تا ابتدای سال ۲۰۰۷ میلادی شامل بیش از ۱۵۰۰۰ مجله مرور شده و معتبر از ۴۰۰۰ ناشر از سراسر جهان است. که بیش از ۱۲۸۵۰ مجله علمی، ۲۸ میلیون چکیده، ۲۱ میلیون اطلاعات موجود در بانک پایگاه ثبت اختراع و بیش از ۲۷۵ میلیون صفحه وب را در بر می‌گیرد. که امروزه این ارقام به طور قابل توجهی افزایش نیز یافته است. این پایگاه زمینه‌هایی از جمله علوم زیستی، پزشکی، علوم پایه، مهندسی، فنی، علوم اجتماعی و علوم انسانی و سایر حیطه‌های علمی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ویژگی های پایگاه اسکوپوس

یکی از ویژگی‌های اسکوپوس پوشش ۱۰۰% مقالات بانک اطلاعاتی پزشکی مدلاین است.

این پایگاه روزانه آپدیت می‌شود. نشانی پایگاه: http://www.scopus.com

دسترسی به اطلاعات اسکوپوس مستلزم اشتراک و پرداخت هزینه است.

با ثبت نام در این پایگاه و ارائه پست الکترونیکی خود، می توانید به طور روزآمد از مقالات و اطلاعات جدید منتشر شده در حوزه موضوعی خود از طریق پست الکترونیکی اطلاع کسب نمایید.

جستجو در پایگاه اسکوپوس

صفحه اصلی سایت Scopus از ۶ قسمت تشکیل شده است:

 • Search
 • Sources: به منظور آگاهی از عناوین نشریاتی که مقاله‌های آن‌ها در سایت Scopus وارد می‌شود از این گزینه استفاده کنید.
 • Analytics: به منظور تحلیل علمی مجله‌های مربوط به یک رشته خاص این گزینه را کلیک کنید.
 • My Alerts: لازمه استفاده از این بخش ثبت نام کردن در این سایت است که با Register شدن می‌توانید از امکاناتی زیر استفاده کنید:
 1. ایجاد Alert از جستجوها، Alert از استنادها به نویسندگان، Alert از استنادها به مقالات.
 2. Save کردن جستجوها برای استفاده در دفعات بعد.
 3. ثبت نام کردن در گردهمایی‌های این سایت.
 4. ایجاد یک پروفایل شخصی.

برای وارد شدن به این قسمت  ابتدا با کلیک بر روی گزینه Register صفحه مربوطه را تکمیل و سپس گزینه My Alerts را انتخاب و وارد صفحه مربوطه شوید.

 • My List: کلیه اعمالی که در این سایت انجام می‌گیرد به صورت موقت این قسمت ذخیره می‌گردد. چنانچه تمایل به ذخیره دائم کلیه جستجوهای خود داشته باشید می‌بایست مقالات را انتخاب و سپس بر روی گزینه Add to List در صفحه نتایج جستجو کلیک نمایید.
 • My Profile: برای دسترسی به صفحات شخصی و به عبارت دیگر کلیه جستجوها و Alert ها این گزینه را انتخاب کنید.

با کلیک بر روی گزینه Search چند نوع امکان جستجوی Basic Search و Author Search و Affiliation Search و Advance Search نمایان می‌شود که هر کدام دارای فیلدهای خاص خود می‌باشند.

Basic Search:

از دو قسمت Search For و Limit To تشکیل شده است.

جستجوی ساده
جستجوی ساده

جستجوی مقدماتی:

برای این جستجو شما یک کادر جستجو برای وارد کردن عبارت جستجو دارید. در کنار این کادر شما باکسی دارید که می‌توانید مشخص سازید که عبارت جستجو در چه فیلدی جستجو شود.

All field (همه زمینه‌ها)، Authors (نویسندگان)، Source title (عنوان منبع)، Article title (عنوان مقاله)، Abstract (چکیده)، Keywords (کلید واژه)، Affiliation (وابستگی) References (منابع)، Language (زبان)،conference (کنفرانس)، ISSN (شماره استاندارد بین‌المللی پیایند ها).

در کادر دوم شما می‌توانید اگر عبارت جستجوی دیگری دارید وارد کرده و یکی از عمل گرهای AND,NOT,OR را انتخاب کنید. در این قسمت نیز می‌توانید نوع عبارت جستجوی خود را مشخص کنید.

 مشخص کردن محدوده زمانی (Limit To)

 در این قسمت می‌توانید مشخص سازید که مدرک مورد نظر شما در چه سالی منتشر شده باشد یا اینکه در چند روز گذشته به پایگاه اضافه شده باشد.

 Ducument Type (مشخص کردن نوع مدرک)

مشخص کنید که مدرک مورد نظر شما چیست؟ مقاله؟ گزارش؟ سرمقاله؟ و غیره

Subject Areas

در قسمت Subject Areas مشخص کنید که مدرک شما در چه حوزهٔ موضوعی باشد.

Author Search

اگر دنبال نویسنده‌ای خاص هستید از گزینه Author Search استفاده کنید که برای متمایز کردن نام‌های نویسندگان با اختصاص دادن یک شماره واحد به تمام اسناد که به وسیله یک نویسنده نوشته شده است به کار برده می‌شود. در باکس اول Last name(نام خانوادگی) و در باکس بعدی lnitial or first name (نام کوچک) را برای جستجو بنویسید.

auther search

Affiliation

در این قسمت شما می‌توانید شغل یا وابستگی سازمان نویسنده را در Affiliation جستجو کنید.

به منظور بررسی وضعیت علمی موسسه‌ای خاص و یا یافتن اشکال مختلف نام‌های یک موسسه در بانک‌های اطلاعاتی گزینه Affiliation Search را انتخاب و در کادر Affiliation نام موسسه یا دانشگاه مورد نظر را وارد کنید. این ویژگی مفید است برای متمایز کردن مؤسسات یا گروه اسناد وابسته به یک سازمان.

affilation search

جستجوی پیشرفته

برای انجام جستجوی پیشرفته و با استفاده از عمل گردهای منطقی (AND,NOT,OR) و کدهای مختلف که خود سایت مشخص کرده گزینه Advance Search را انتخاب کنید.

جستجوی پیشرفته در اسکوپوس
جستجوی پیشرفته در اسکوپوس

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

 

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۴۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. نسیم
  ۱:۴۹ ۱۳۹۵/۰۶/۲۶

  سلام میشه اعتبار این مجله رو اعلام کنید
  Coastal of life medicine
  ممنون