دانشگاه تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان

دانشگاه تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان

دانشگاه تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان

تهران – ایرنا – دانشگاه تهران براساس گزارش موسسه رتبه بندی شانگهای در رده ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان و در صدر دانشگاه های کشور قرار گرفت.

به گزارش ایرنا ازدانشگاه تهران، گزارش مؤسسه رتبه­ بندی شانگهای مربوط به سال ۲۰۱۵ که اخیرا منتشر شده، نشان می دهد دانشگاه تهران در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و رتبه نخست در میان دانشگاه های کشور را نیز به خود اختصاص داده است.
دانشگاه ایرانی دیگر در فهرست منتشره موسسه شانگهای، دانشگاه صنعتی شریف است که در رده ۴۰۱ تا ۵۰۰ این نظام، رتبه بندی شده است.
بر مبنای این گزارش، دانشگاه تهران در کنار دانشگاه­های معتبری چون دانشگاه های ویکتوریا، واترلو، یورک، اتاوا، فلوریدای جنوبی، ماریلند بالتیمور، نوتردام، نبراسکا و اوتاگو در جایگاه ۲۰۱ تا ۳۰۰ جهان ایستاده است.
پیش از این، دانشگاه تهران در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ توانسته بود به ترتیب رتبه های ۴۰۲-۵۰۱ ، ۴۰۱-۵۰۰ ، ۳۰۱-۴۰۰، و ۳۰۱-۴۰۰، ۴۰۱-۵۰۰، ۳۰۱-۴۰۰ را کسب کند و ارتقای دانشگاه تهران در این نظام رتبه بندی به رده ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان، نشان از شتاب علمی و پیشرفت مناسب این دانشگاه در سال جاری است.
نظام رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین نظام های بین المللی رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسه های آموزشی و پژوهشی است که از سال ۲۰۰۳ راه اندازی شده است.
این نظام از شش شاخص اصلی برای رتبه بندی دانشگاه ها استفاده می کند که از جمله می توان به «تعداد فارغ التحصیلان و اساتیدی که جایزه نوبل یا جایزه های مهم حوزه های دیگر را کسب کرده اند»، «تعداد محققان پراستناد که توسط مؤسسۀ تامسون رویترز مشخص می شوند»، «تعداد مقالات منتشر شده در مجلات ساینس و نیچر»، «تعداد مقالات منتشر شده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی»، و «عملکرد سرانه آموزشی با در نظر گرفتن اندازه مؤسسه و تعداد دانشجویان و اساتید» اشاره کرد.سالانه بیش از ۱۰۰۰ مؤسسه توسط این نظام رتبه بندی می شوند که فهرست ۵۰۰ مؤسسه برتر بر روی وب مشخص و منتشر می شود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹۷۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.