روش جستجو در پایگاه اطلاعاتی تخصصی ProQuest

روش جستجو در پایگاه اطلاعاتی تخصصی  ProQuest

 پایگاه اطلاعاتی تخصصی  ProQuest

پیشرفت سریع علم کامپیوتروکاربرد وسیعی که این تکنولوژی در کلیه امور زندگی بشر دارد ازیک سو وحجم زیاد اطلاعات ونیاز بشربه سرعت،دقت وانسجام اطلاعات ازسوی دیگر،موجب شده است تا بانک های اطلاعاتی به عنوان یکی ازموضوعات مهم واساسی جامعه بشری مطرح شود.بانک اطلاعاتی باساختار خاص خود،ذخیره ساختن اطلاعات را براحتی ممکن ساخته وکاربران نیز به سادگی به اطلاعات دسترسی می یابند.سعی داریم شما را با مفهموم بانک اطلاعات ،سیستم مدیریت بانک اطلاعات وفواید استفاده از این سیستم هاآشنا سازیم وبه معرفی پایگاه های اطلاعاتی تخصصی معتبر بپردازیم.

پایگاه داده اشاره به مجموعه ای از داده های مرتبط و ساختار یا سازمان است ،دراین پایگاه های اطلاعات معمولا درقالبی که برای دستگاه ها ورایانه ها قابل خواندن و دسترسی باشد ذخیره می شوند.

لیستی از برخی پایگاه های اطلاعاتی:

پایگاه اطلاعاتی :Sage

پایگاه های اطلاعاتی:Science direct

پایگاه های اطلاعاتی :Embase-lEEE-ACM-JAMA-EBSCO-ProQuest-DOJA-ARCHNET و…

در این بخش به معرفی پایگاه اطلاعاتی ProQuest-می پردازیم؛

پایگاه اطلاعاتی پروکوئست محصول شرکت آموزش واطلاع رسانی بل هاول است که یک راهنمای جهانی جهت رفع نیازهای اطلاعاتی میلیون ها محقق در همه سطوح وبا هرمیزان توانایی میباشد.

مقالات ،نشریات علمی،پایان نامه ها،سخنرانی ها،گزارش ها،و…رابه صورت چکیده،تمام متن(بیش از نیمی از مقالات )و به همراه تصویر ارائه می دهد.

روزآمدی وسرعت درانتقال اطلاعات از ویژگی های این سرویس به شمار می آید.ترجمه چکیده مقالات از انگلیسی به زبان های چینی،فرانسه و…موجود است.

زمینه موضوعی  این پایگاه فنی ومهندسی،کشاورزی،علوم اجتماعی،انسانی،هنر،مدیریت،اقتصاد،علوم تربیتی،ادبیات،فیزیک،شیمی،ریاضی وآمار،پزشکی،بازرگانی بانکداری،علوم کامپیوتر،برق ومخابرات و…می باشد.

 این مجموعه اطلاعاتی از ناشران مختلف از قبیل Oxford, springer, Emerald, CRCPress و… را جمع آوری کرده و امکان دسترسی به متن کامل مقالات و پایان نامه ها را برای محققین فراهم می کند. یکی از مهمترین و اساسی ترین پایگاه های اطلاعاتی موجود در آن، پایگاه اطلاعات پایان نامه ها می باشدکه بیش از ۲٫۲ میلیون پایان نامه را پوشش می دهد.

این پایگاه شامل اطلاعات کتاب شناختی و چکیده بیش از دو میلیون پایان نامه های دانشجویان ۱۰۰۰ دانشگاه جهان ( غالبا” آمریکای شمالی ) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است و سالانه اطلاعات ۴۷۰۰۰ پایان نامه جدید به این مجموعه اضافه می شود. از دیگر قسمت های آن به بانک اطلاعاتی میکرو فیلم ها نیز باید اشاره کرد. امکان دسترسی به متن کامل حدود ۴۷۹۳ عنوان مجله و حدود ۷۰۰ هزار عنوان پایان نامه کاربران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. این دیتا بیس زیرمجموعه گروه اطلاعات کمبریج به حساب می آید. در زیر نکات کاربردی و مفیدی درباره انواع روش های جستجو و آمده است. این بانک اطلاعاتی ازآدرس الکترونیکی زیر قابل دسترسی است proquest.com

ویژگی عمده پروکوئست:

  1. جستجوی ساده وآسان و یکسان برای همه بانک های اطلاعاتی مشابه است.
  2. امکان جستجوبه زبان طبیعی

روش های جستجو:

 جستجوی مقدماتی (ساده ترین روش جستجو می باشد):

واژه یا کلید واژه های جستجو را در کادر جستجو وارد کنید،پایگاه های اطلاعاتی متعددی قابل بازیابی است که می توانید در قسمت Database  پایگاه اطلاعاتی مورد نظر خود را انتخاب و در قسمت Date Range جستجوی خود را از لحاظ زمانی محدود کنید. در قسمت بعد این امکان وجود دارد که جستجوی خود را فقط محدود به مقالات تمام متن   ( Full text articles only ) نمایید (جستجوی شما به رکورد هایی محدود می شود که متن کامل آن قابل دسترسی باشدویا با تیک زدن Scholarly journals,….. مقالات علمی و آکادمیکی که توسط داوران ارزیابی شده اند نمایش داده می شود.همچنین می توانید با کلیک کردن بر روی لینک More Search Options از سایر امکانات جستجوی این پایگاه استفاده کنید.

basic search

جستجوی پیشرفته:

این جستجوهمانند جستجوی مقدماتی است با این تفاوت که گزینه های بیشتری برای جستجودر اختیار شما می گذارد. گزینه( (Advanced را انتخاب کنیددراینجا امکان محدود کردن جستجو در فیلد های مختلف وجود دارد.همچنین می توان چندین کلید واژه را درجعبه های جستجووارد کرد و هر کدام را در فیلدخاصی محدود کرد.

advanced search

جستجوی موضوعی:

Suggested Topicsیک سیستم هوشمند می باشد ودر حقیقت از واژگان کنترل شده و راهنمای موضوعی سلسله مراتبی برای بهبود جستجو استفاده می شود.با انتخاب یک کلید واژه ،اصطلاحات مرتبط با آن را می توان مشاهده کرد.

با کلیک کردن بر روی لینک View کلیه مقالات مرتبط با آن اصطلاح بازیابی می شوند. با کلیک کردن بر روی لینک Narrow کلیه اصطلاحات مرتبط با آن اصطلاح بازیابی می شوند و  با انتخاب هر کدام از این اصطلاحات کلیه مقالات مرتبط با آن اصطلاح باز یابی می شوند.

topics search

نتایج جستجو:

بعد از انتخاب پایگاههای مورد نظر و وارد کردن کلیدواژه های مناسب، نتیجه جستجوی خود را مشاهده می کنید. در صفحه نتایج، لیست رکوردهای بدست آمده را ملاحظه می کنید. جدول suggested topics در بالای صفحه برای محدود کردن جستجو به صورت سلسله مراتبی وجود دارد.

با انتخاب هر یک از موارد scholarly Journals, Magazines, Trade Publication, Newspapers, Reference/Reports , Dissertations, Working Papers که در بالای نتیجه جستجو مشخص شده می توانید نتایج خود را محدود کنید.

در صفحه نتایج گزینه Set Up Alert وجود دارد که برای استفاده از سیستم آگاهی رسانی جاری می توانید از آن استفاده کنید. این سیستم به شما امکان می دهد که بدون ورود به صفحه proquest  از مجموعه مقالاتی که به آن اضافه می شود آگاه شوید.بهتر است بدانید که برای استفاده از alert نیازی به عضو شدن ندارید.

نکته پایانی:

دسترسی به استناد های دریافتی به مقالات درپایگاه اطلاعاتی proquestفراهم شده است؛بنابراین پس از جستجو مدارک می توان در مقابل هر کدام تعداد استنادهایی که به هر مدرک صورت گرفته است را مشاهده کردوبا کلیک برروی آن به مقالات استناد کننده نیز دسترسی پیدا کرد.

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۴۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.