ایندکس های معتبر بین المللی و داخلی

ایندکس های معتبر بین المللی و داخلی

ایندکس های معتبر بین المللی و داخلی

یکی از معیارهای انتخاب ژورنال توجه به ایین نامه های تشویق مقالات دانشگاه ها یا سازمان ها است. در واقع واحد های پژوهش دانشگاه ها و سازمان ها طبق بررسی های خود چندین ایندکس را معتبر می شناسند و به مقالاتی امتیاز قائل هستند که در یک یا چند مورد از این پایگاه ها ایندکس شده باشند. ایندکس های معتبر را به طور کلی می تونیم به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم کنیم. ایندکس های عمومی، مجلات رشته های مختلف را ایندکس می کند و معمولا شامل تمام حیطه های تخصصی هستند. با این حال ایندکس های تخصصی صرفا مجلات تخصصی در یک حیطه موضوعی را ایندکس کرده و بررسی می کنند.

شناخت این ایندکس ها یکی از مهم ترین مهارت های یک پژوهشگر و یک کار تخصصی است. از آنجایی که بسیاری از سوالات مخاطبان سایت در خصوص ایندکس های معتبر بود کارشناسان بخش مقالات ایران مشاور تصمیم گرفتن  به جهت یاری این مخاطبان محترم، ایین نامه های تشویق مقالات دانشگاه ها و سازمان ها را بررسی کرده و ایندکس های مورد تایید آنها را در جدولی منسجم لیست کنند. این ایندکس ها به منزله این است که اگر ژورنال مقاله شما در یک یا چند مورد از آنها ایندکس شده باشد شما حائز شرایط دریافت امتیازات مربوطه از مقاله خود خواهید بود.  این مطلب حاصل ساعت ها تلاش و مطالعه است لذا از برخی دوستان تقاضا می شود تا حد امکان به جای کپی برداری به این صفحه لینک بدهند یا حداقل لینک منبع را همراه مطلب کپی کنند.

فلسفه آموزش نگارش مقاله و نمایه سازی (Indexing)

تا حالا فکر کردین که ایندکس چیست؟ چرا معمولا ژورنال ها سعی می کنند در جاهای مختلف ایندکس بشوند. اصلا کمی پایه ای تر بحث کنیم. هدف واقعی از نگارش یک مقاله چیست؟ چرا یک نویسنده یا دانشمند حاضر است ساعت ها و شاید سالها وقت صرف کند تا مقاله خود را در یک مجله معتبر چاپ کند؟ دلیل کارش چی است؟ مسلما یکی از اصلی ترین هدف ها، کسب امتیازات مختلف از مراکز و موسسات مختلف است اما ایا واقعا هدف اصلی از یک مقاله کسب امتیازات مختلف توسط پژوهشگر است؟ مسلما پاسخ خیر است. اهداف اینچنینی شبه هدف هستند و در واقع ابتدا قرار بوده به عنوان مشوق و تقویت کننده باشند ولی به جهت تداعی با هدف اصلی (که در ادامه توضیح داده شده) به عنوان هدف تلقی شده اند.

پس بیایید دلیل اصلی از نگارش یک مقاله را تجسم کنیم. به طور کلی از نظر روانشناسی انسان ها تمایل دارند اثرگذار باشند و اثاری از خود بر جای بگذارند. یکی از راه های این اثرگذاری، اطلاع رسانی و همنوا ساختن جمع کثیری از افراد با خویشتن است. در طول تاریخ افراد بسیاری بوده اند که ایده های بکر و ارزشمندی داشته اند اما هیچ یک از ما انها را نمی شناسیم. دلیل آن این است که این افراد اندیشه ها و ایده های خود را منتشر نکرده اند و حتی اگر منتشر کرده باشند ناشر معتبر و فراگیری را انتخاب نکرده اند و لذا بعد از مدت ها به جهت عدم اطلاع افراد از آنها  فراموش شده اند. انسان برای انجام کارهای بزرگ نیازمند مشارکت اعضای یک جامعه است و یکی از راه های جلب چنین مشارکتی انتشار یافته های علمی است. هدف اصلی انتشار یافته های علمی مشاهده پذیرساختن آنها برای عموم و در نهایت اثرگذاری بر جامعه است. هر چه یک ژورنال دارای ایندکس های معتبر بین المللی بیشتری باشد امکان دست یابی به مقالات آن بیشتر شده و به همان نسبت نسبت ارجاعات آن بیشتر خواهد بود و بیشتر دیده خواهد شد.

نمایه‌‌سازی (Indexing)‌ به چه معنی است؟

آیا همه پایگاه‌های اطلاعاتی دارای ارزش و اعتبار علمی هستند؟

این مفهوم در معنای نوین آن، با پیدایش وب و گسترش استفاده از آن پدید آمده است. نیاز به دیده‌شدن و مورداستنادقرارگرفتن برای نشریات، باعث شده که پایگاه‌هایی در سراسر جهان اقدام به جمع‌آوری هرچه بیشتر نشریات نمایند و آنها را به طور یک‌جا با امکانات جست‌وجو به مراجعه‌کنندگان خود عرضه کنند. اعتبار علمی و محتوایی این پایگاه‌های داده با هم متفاوت است و با توجه معیارهای نمایه سازی و رصد ژورنال ها، از پایگاه‌های دارای اعتبار کم (مانند Index Copernicus) تا پایگاه‌های دارای اعتبار بسیار زیاد (مانند Wos) طبقه‌بندی می‌شوند.

پیشرفت سریع تکنولوژی و توسعه فناوری‌های جدید اطلاعاتی، تغییرات مهمی در شیوه‌های اطلاع‌رسانی، وسایل ارتباطی، شیوه‌های تولید، ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات الکترونیکی ایجاد کرده است و این تحولات، تاثیر قابل‌توجهی بر دسترسی مردم جهان به منابع اطلاعات الکترونیکی گذاشته و افق‌های جدیدی را برای دسترسی کارآمد به اطلاعات نمایان ساخته است؛ به‌طوری‌که بسیاری از ناشران و کارگزاران برای انتشار و عرضه منابع اطلاعاتی خود از شبکه جهانی وب استفاده ‌می‌کنند.

با شروع انتشار اطلاعات از طریق شبکه وب، شکل‌های مختلف بانک‌های اطلاعات علمی مبتنی بر وب، با اهداف مختلف فعال‌تر شدند که از مهم‌ترین ا هداف آنها افزایش میزان دسترسی مراجعه‌کنندگان به مطالب موضوعی مورد جستجو است. به موازات رشد اینترنت، این پایگاه‌های نمایه‌سازی علمی نیز توسعه یافتند که از مهم‌ترین آنها نمایه استنادی است. نمایه استنادی یکی از ابزارهای مهم برای ارزیابی دانشمندان، پژوهشگران، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و موسسات است. به‌عبارتی، نمایه استنادی از بسترهای عرضه اطلاعات کتاب‌شناختی مقالات کلیدی و برجسته علمی است؛ همچنین از طریق نمایه‌های استنادی می‌توان به ارزیابی کمی و کیفی تولیدات علمی، مطالعه تاریخ و ساختار علم، شناخت رابطه بین استنادها و ترسیم ساختار موضوعی رشته‌های علمی دست یافت.

با رشد و گسترش نمایه‌های استنادی، داغ‌شدن عرصه رقابت بین آنها و تعریف معیارهای دقیق علم‌سنجی برای ثبت و نمایه‌نمودن اسناد مختلف، مدیریت انتشار تولیدات علمی دنیا در دست این نمایه‌ها قرار گرفت. از این‌رو، ضروری به‌نظر می‌رسد که هر نویسنده، پژوهشگر و انتشارات علمی برای عقب‌نماندن از کاروان علم و دانش دنیا و برای در معرض معرفی و استناد قرارگرفتن، سعی نماید با رعایت معیارها و شرایط معتبر جهانی، انتشارات علمی خود را در نمایه ‎ های علمی معتبر نمایه کند. با نمایه‌شدن نشریه در نمایه‌نامه‌های بین‌المللی و معتبر، امکان دسترسی سایر محققان به مقالات و در نتیجه، امکان بهره‌برداری از نتیجه مطالعات و همچنین استناد به مقالات، افزایش می‌یابد.

به همین دلیل، سیاست‌های مختلف وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها، ناشران و نویسندگان را به تلاش برای نمایه‌نمودن مقالات و اسناد علمی خود در نمایه‌های داخلی (ایرانی) و بین‌المللی تشویق و ترغیب می‌نماید. از نمایه‌های داخلی می‌توان به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) ، بانک اطلاعات نشریات کشور (Magiran) و نمایه مقالات منتشرشده در مجلات زیست‌پزشکی ایران (IranMedex) اشاره کرد. نمایه‌های بین‌المللی بسیار متنوع و مختلف هستند که تعدادی از معتبرترین آنها طبق آیین نامه های تشویق مقالات به قرار زیر است:

 

 

 

 

 

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

JCR

(PJCR (Persian Journal Citation Reports

ISC

WOS

SCOPUS

سایر پایگاه ها به تشخیص موسسه یا دانشگاه محل تحصیل می تواند شامل امتیاز باشد.

پایگاه های تخصصی معتبر در لیست زیر ارایه شده است.

جهاد دانشگاهی

JCR

Medline- Scopus- Elsevier- Chemical abstract- MBASE- Psychinfo- BIOSIS- CINAHL

Pubmed

ISC

مجلاتی که صاحب امتیاز آنها جهاد دانشگاهی بوده و دارای مجوز از وزارتین هستند و در پایگاه SID  نمایه می شوند.

ارائه مقاله در همایش های علمی و معتبر بین المللی به صورت سخنرانی در خارج از کشور

دانشگاه آزاد اسلامی مجلات علمی پژوهشی و یا علمی ترویجی دارای رتبه از وزارتین

JCR

ISI LISTED

CABi

Scopus

Medline

Pubmed

SAGE

OVID

Springer

Elsevier

Wiley

ISC

مجلات با صاحب امتیازی دانشگاه آزاد که توسط springer  چاپ می شوند معادل علمی پزوهشی داخلی خواهند بود.

دانشگاه علوم پزشکی
سطوح پایگاه اطلاعاتی امتیاز
گروه یک ISI Web of Science (ISI), Medline, Pubmed, Pubmed Central ۴۰
گروه دو** Scopus, Embase,  Chemical Abstracts, Current Contents, Cinahl, PsychInfo, BIOSIS ۳۰
سایر نمایه نامه های بین المللی ISC , Index Copernicus, Proquest, EBSCO, Doaj, …       ، Google Scholar ۲۰
پایگاه های اطلاعاتی داخلی IRAN MEDEX, SID, Magiran, Medlib, Iran Doc ۱۰
دانشگاه فرهنگیان ۱)  مقالات منتشر شده در مجلات تحت پوشش پایگاه گزارش استنادی مجلات JCR)) و (PJCR).

۲)  مقالات نمایه شده در پایگاههای استنادی Web of Science و  Scopus.

۳)مقالات داغ و پر استناد بر اساس گزارش پایگاههای ESI در ISI  و PESI در ISC.

۴)مقالات منتشر شده در سایر نشریات علمی_پژوهشی و علمی_ ترویجی دارای مجوز وزارتین(وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) یا نمایه بین المللی معتبر.

 

دانشگاه پیام نور

JCR

PJCR

( web of science (except zoological

Scopus

ISC

نشریات علمی – پژوهشی و علمی-ترویجی دارای مجوز از وزارتین

نشریات با صاحب امتیازی دانشگاه پیام نور

سایر پایگاه های معتبر بین المللی

دانشگاه جامع علمی کاربردی مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی (ISI)

مقاله علمی- پژوهشی چاپ شده در نشریات علمی و تخصصی داخل و خارج از کشور

مقاله علمی- مروری چاپ شده در نشریات علمی و تخصصی داخل و خارج از کشور

مقاله علمی- ترویجی چاپ شده در نشریات علمی و تخصصی داخل و خارج از کشور

مقالات چاپ شده و ارائه شده در کنفرانس های علمی معتبر داخل کشور

مقالات چاپ شده و ارائه شده در کنفرانس های علمی معتبر خارج از کشور

ارائه پوستر در کنفرانس های علمی معتبر داخل و خارج از کشور

مقالات چاپ شده در فصلنامه جامع علمی کاربردی

مقالات چاپ شده در هفته نامه جامع علمی کاربردی

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۴۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سلامیان
  ۱:۵۳ ۱۳۹۵/۰۳/۲۰

  با سلام و تشکر
  میخو استم بدونم این ژورنال که شاپا ان را واستون می فرستم فک هست یا نه


  International Journal on Arts, Management
  &
  Humanities” (IJAMH)
  (ISSN NO. Online 2319

  ۵۲۳۱)

  ممنون از رحمات شما