چگونه نتایج مقاله ISI را بنویسم؟

چگونه نتایج مقاله ISI را بنویسم؟

نحوه نگارش بخش نتایج یا یافته های (results or findings) مقاله

تا به اینجا مطالب مربوط به بخش‌های چکیده (Abstractمقدمه (introduction) و مرور ادبیات مقاله  (review of the literature) و روش شناسی ( Methods and Materials ) مطرح شدند. در این بخش مطالب مربوط به بخش نتایج ارائه شده است. این بخش از مقاله معمولا تحت عنوان‌های

“Methods”، “results”، “ findings” و “ experiments

بیان می‌شود.

بخش نتایج مقاله در برخی از ژورنال‌ها به صورت مجزا در نظر گرفته نمی‌شود و با بخش بحث و نتیجه گیری ادغام می‌شود. ولی اگر بخش نتایج را به صورت مجزا می‌نویسید باید تفسیر و نتیجه گیری آنها را در این بخش نیاورید. برای نگارش این بخش ابتدا باید مشخص کنیم کدامیک از نتایج بدست آمده نشان دهنده دستاورد مقاله است و سپس آنها را به ترتیبی که متناسب با اهداف تحقیق هستند و به سوالات تحقیق پاسخ می‌دهند سازماندهی کنیم.

در این مطلب به نکاتی که حین نگارش بخش نتایج مقاله باید رعایت کرد پرداخته شده است.

۱- ساختار بخش نتایج به چه صورت باشد؟

در بخش نتایج مقاله پاسخ به سوالات زیر آورده می‌شود:

 • چه چیزی یافته‌اید؟
 • چه چیزی نیافته‌اید؟
 • چه چیزی یافته‌اید که انتظار آن را نداشته‌اید؟ (مثلا با فرضیات اولیه در تناقض است)

ساختاری که در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد دنبال کردن پروتکل‌ها یا روال‌های روش ارائه شده است و نوشتن نتایج حاصل از آنها.

۲- بخش نتایج را چگونه شروع کنیم و به پایان برسانیم؟

به دو صورت می‌توان بخش نتایج را شروع کرد. می‌توانید با ارائه چشم اندازی از آزمایشات یا مطالعاتتان شروع کنید. بدون اینکه جزییاتی را که در بخش روش ارائه شده بیان کرده‌اید تکرار کنید همانند سه نمونه زیر:

…Overall, the results presented below show that

…:The three key results of this empirical study are

…:The following emergent themes were identified from the analysis

ولی روش معمول‌تر این است که مستقیم نتایج را بیان کنید. اغلب این کار با دعوت کردن از خواننده جهت مشاهده شکل‌ها و جدول‌ها انجام می‌شود. این روش در مثال‌های زیر نشان داده شده است:

…(۱٫ Figure 1 shows the mass spectra obtained from an analysis of the two residues. The first residue reveals a .. (Fig. 1a

…(۲٫ A total of 34 wheat genotypes (Table 1) were screened for … Responses to increased sunlight varied significantly (Figure 1

۳٫ An analysis was made to look for … To do this, the average times of x and y were compared … Figures 1–۳ show the differences between

در ادامه به این نکته توجه کنید که، بهتر است قبل شروع کردن به نوشتن، ابتدا شکل‌ها و جدول‌ها را به ترتیبی که مناسب‌تر است و با اهداف و فرضیات اولیه هماهنگی بیشتری دارند مرتب کنید. سپس تناظر بین یافته‌ها با شکل‌ها را مشخص کنید و نتایجی را که با فرضیات تحقیقتان ارتباطی ندارند را حذف کنید. ساختار زیر جهت نگارش ادامه این بخش پیشنهاد می‌شود:

 • برجسته کردن نتایجی که سوالات تحقیق را پاسخ می‌دهند
 • فهرست کردن نتایج ثانویه بدست آمده
 • بیان اطلاعات تکمیلی در مورد نتایج بدست آمده
 • بیان نتایجی که با فرضیات اولیه در تضاد هستند و علت بوجود آمدن این تضادها

۳- آیا نتایج منفی کارمان را در این بخش مطرح کنیم؟

بیان نتایج منفی یکی از ضروریات است و باید در این بخش مطرح شوند. نباید اینگونه فکر کرد که نتایجی که دور از انتظار ما هستند داده‌های بدی هستند. در واقع اگر شما مسیر را به درستی پیموده‌اید بنابراین نتایج منفی بدست آمده نیز جز نتایج شما هستند و نیاز به تفسیر دارند. تفسیر آنها می‌تواند علت بروز نتایج منفی را نمایان کند. مثلا ممکن است فرضیات شما نادرست بوده باشند و نیاز به تجدید نظر داشته باشند یا طراحی آزمایشاتتان نامناسب بوده باشد. نتایج منفی در بخش بحث و نتیجه گیری بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

۴- از چه حالتی از افعال و سبک نگارش، جهت نگارش این بخش استفاده شود؟

 نتایج تحقیق قبل از شروع به نوشتن مقاله بدست آمده‌اند بنابراین به رویدادهایی که در گذشته رخ داده‌اند مربوط می‌شوند. در نتیجه برای گزارش آنها از گذشته ساده استفاده می‌شود.

برای بیان نتایج می‌توان از هر دو سبک شخصی (personal) یا غیر شخصی (impersonal) استفاده کرد. ولی هر جا لازم است که نتایج بیشتر برجسته شوند از سبک غیر شخصی استفاده می‌شود.

۵- چگونه خواننده را از ارزش اطلاعات بدست آمده مطلع کنیم؟

هنگام نگارش این بخش باید به استفاده از صفات توصیفی مانند interesting، intriguing و remarkable توجه ویژه‌ای داشته باشید. چرا که ممکن است نتیجه‌ای که از نظر شما جالب باشد برای خواننده هیچ جذابیتی ایجاد نکند. در واقع هنگام ارائه یک نتیجه جالب بهتر است اطلاعات کافی در اختیار خواننده قرار دهید که خود او بگوید چه نتیجه جالبی تا اینکه شما بگویید.  به دو جمله زیر توجه کنید:

.The large difference in mean size between population C and population D is particularly interesting

۲٫ While the mean size generally varies among populations by only a few cm, the mean size in populations C and D differed by 25 cm. Two  hypotheses could account for this

در جمله اول یک نتیجه بدست آمده interesting توصیف شده است ولی در جمله دوم با ارائه اطلاعات مناسب (differed by 25 cm) جالب بودن نتیجه به خواننده انتقال داده شده است.

۶- چگونه توضیحاتی درباره‌ی جدول‌ها و شکل‌ها ارائه کنیم؟

هنگام نگارش بخش نتایج باید به این نکته توجه داشته باشید که از شکل‌ها و جدول‌ها برای توضیح یا واضح شدن نوشته‌های این بخش استفاده کنید. بسیاری مواقع دیده می‌شود که افراد از شکل‌ها و جدول‌ها به عنوان موضوع اصلی نوشته استفاده می‌کنند و متن نوشته را به عنوان توضیحی برای شکل‌ها و جدول‌ها در نظر می‌گیرند. برای واضح‌تر شدن این موضوع به دو جمله زیر توجه کنید:

 Figure 4 shows the relationship between the numbers of species A and species B

(۲٫ The abundances of species A and B were inversely related (Figure 4

در جمله اول نویسنده تنها به خواننده می‌گوید چه چیزی در شکل مشاهده می‌کند در حالی که در جمله دوم معنایی که می‌توان از مشاهده شکل فهمید بیان شده است که می‌تواند نسبت به جمله اول مفیدتر باشد. در واقع جمله اول خواننده را مجبور می‌کند با مشاهده شکل تفسیری از آن بدست آورد در حالی که جمله دوم کار را برای خواننده ساده کرده است و تفسیری که خود نویسنده از شکل می‌خواهد را به خواننده انتقال داده است.

نگارش  شرح جدول‌ها و شکل‌ها نیز باید با دقت صورت گیرد به طوریکه در حد ممکن خلاصه و گویا باشد و خواننده با خواندن آن بتواند مطلب شکل یا جدول را دریابد و مجبور به خواندن متن نشود.

۷- از چه عبارت‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

مجموعه عبارت‌هایی که در نگارش بخش نگارش قابل استفاده هستند در بانک عبارت‌های علمی آورده شده است.

جهت مطالعه مطالب بیشتر به بخش های زیر مراجعه فرمایید.

 1. چگونه چکیده مقاله ISI را بنویسم؟
 2. چگونه مقدمه مقاله ISI را بنویسم؟ 
 3. چگونه مرور ادبیات مقاله ISI را بنویسم؟ 
 4. چگونه روش شناسی مقاله ISI را بنویسم؟
 5. چگونه نتایج مقاله ISI را بنویسم؟
 6. مقاله نویسی 
 7. انتخاب موضوع مقاله، پروپوزال یا پایان نامه 
 8. نحوه تقدیر و تشکر در یک مقاله 
به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۴۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.