چگونه بحث مقاله ISI را بنویسم؟

چگونه بحث مقاله ISI را بنویسم؟

نحوه نگارش بخش بحث (discussion) مقاله

تا به اینجا مطالب مربوط به بخش‌های چکیده (Abstractمقدمه (introduction) و مرور ادبیات مقاله  (review of the literature) و روش شناسی ( Methods and Materials ) و یافته های مقاله (results or findings) مطرح شدند. در این بخش مطالب مربوط به بخش نتایج ارائه شده است. این بخش از مقاله معمولا تحت عنوان‌ discussion بیان می‌شود.

طریقه‌ی خواندن مقاله بین افراد مختلف متفاوت است ولی بیشتر افراد خواندن مقاله را از قسمت‌هایی شروع می‌کنند که راحت‌تر می‌توانند مطالب مورد نظرشان را پیدا کنند. بخش بحث، بخشی است که بیشتر خوانندگان پس از خواندن عنوان و شاید چکیده به سراغ آن می‌روند.

به نظر بیشتر نویسندگان مقاله‌ها نیز نگارش بخش بحث سخت‌ترین بخش مقاله است و بیشتر اوقات داوران مقاله به علت نگارش ضعیف این بخش است که مقاله را رد می‌کنند.

اگرچه نمی‌توان قالب کلی برای نگارش این بخش ارائه کرد ولی در این نوشته سعی می‌شود مطالبی که به آسان‌تر شدن فرایند نگارش این بخش کمک می‌کنند ارائه شوند. کلید موفقیت در این بخش بیان قانع کننده و قابل باور مطالب است. که می‌تواند با بیان صادقانه نقاط ضعف کار خودتان و نقد سازنده و منصفانه کار دیگران بدست آید. مهارت دیگری که در این زمینه باید مد نظر داشته باشید، تفسیر نتایج بدون تکرار آنها است.

۱- ساختار بخش بحث باید به چه صورت باشد؟

انتظار می‌رود در بخش بحث به سوالات زیر پاسخ داده شود. ترتیب پاسخ به سوالات نیز احتمالا به همین صورتی که اینجا آورده شده است خواهد بود و این لیست می‌تواند نقطه شروع خوبی جهت نگارش این بخش باشد.

 1. آیا داده‌های بدست آمده اهداف تحقیق را که در اول مقاله بیان کرده‌ایم را پشتیبانی می‌کنند؟
 2. چگونه یافته‌های من با یافته‌های دیگران قابل مقایسه است؟ چقدر با یافته‌های قبلی سازگاری دارد؟
 3. تفسیر من از داده‌های بدست آمده چیست؟
 4. چه تفسیرهای دیگری از داده‌ها ممکن است؟
 5. نقاط ضعف مطالعه انجام شده چیست؟ چه فاکتورهای دیگری می‌توانند بر یافته‌های من تاثیر بگذارند؟ آیا گزارش ارائه شده می‌تواند منجر به نامعتبر تلقی شدن یافته‌ها شود؟
 6. آیا تفسیری از داده‌ها می‌توان ارائه کرد که نقصان یا خطایی را در آزمایشات آشکار کند؟
 7. آیا تفسیر ارائه شده منجر به فهم جدیدی از مسئله خواهد شد؟ با این تفسیر می‌توان کمبود یا پیشرفتی را در کارهای دیگران مطرح کرد؟
 8. یافته‌های من از چه اعتبار خارجی برخوردار است؟ چگونه یافته‌های من می‌تواند به زمینه‌های دیگر بسط داده شود؟
 9. یافته‌های من بر چه چیزهایی ممکن است دلالت داشته باشد و چه کاربردهایی ممکن است داشته باشند؟
 10. چه تحقیقات دیگری جهت توضیح مسائلی که بر اثر یافته‌های من بوجود آمده است لازم است؟ آیا من این تحقیقات را انجام خواهم داد یا آنها را به عنوان مسائل باز رها خواهم کرد؟

اگر در مقاله شما بخشی با عنوان نتیجه گیری وجود دارد، بهتر است پاسخ به سوالات ۸ تا ۱۰ در این بخش قرار داده شود.

۲- این بخش را چگونه شروع کنیم و به پایان برسانیم؟

در اینجا چهار شروع ممکن برای بخش بحث یک مقاله آورده شده است:

یادآوری اهداف تحقیق به خواننده، ترجیحا در یک جمله

One of the main goals of this experiment was to attempt to find a way to predict who shows more task persistence

ارجاع به سوالات، فرضیات یا پیش بینی‌های مطرح شده در بخش مقدمه

These results both negate and support some of the hypotheses. It was predicted that greater perfectionism scores would result in greater task persistence, but this turned out not to be the case

ارجاع به مقاله‌ای که در بخش مرور ادبیات به آن اشاره کرده‌اید

Previous studies conflict with the data presented in the Results: it was more common for any type of feedback to impact participants than no feedback (Shanab et al., 1981; Elawar & Corno, 1985

بیان مهمترین نکات نتایج بدست آمده بصورت مختصر

While not all of the results were significant, the overall direction of results showed trends that could be helpful to learning about who is more likely to persist and what could influence persistence

می‌توان بخش بحث را با هر یک یا ترکیبی از چهار حالت فوق شروع کرد. پس از این شما به طور مختصر بیان می‌کنید که چه چیزی از یافته‌ها می‌توان نتیجه گرفت. این جملات می‌توانند نقطه شروعی جهت بیان تفسیر شما از یافته‌ها و مقایسه‌ی آنها با یافته‌های قبلی باشد.

در صورتیکه مقاله‌ی شما بخش مجزایی به عنوان نتیجه گیری دارد، بخش بحث می‌تواند به یکی از صورت‌های زیر یا ترکیبی از آنها به پایان برسد:

 1. طریقه توسعه کارتان به زمینه‌های دیگر را برای خواننده مطرح کنید. البته برای این کار باید شواهد کافی را در اختیار خواننده قرار دهید. مثلا اگر آزمایشاتتان را در بستری دیگر تکرار کنید آیا نتایج مشابهی خواهید گرفت؟
 2. روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آنها فرضیات (مانند مدل‌ها یا ابزارهای مورد استفاده) را بهبود داد را مطرح کنیم.
 3. علت در نظر نگرفتن برخی حوزه‌ها را در تحقیقتان بیان کنید
 4. مواردی که قادر به انجام آنها نبوده‌اید را بیان کنید
 5. بار دیگر دلایل انتخاب موضوع یا مسئله تحقیقتان را جهت متقاعد کردن خواننده درباره اعتبار مطالبی که در این بخش به آنها پرداخته اید، بیان کنید

در صورتیکه مقاله‌ی شما بخش مجزایی به عنوان نتیجه گیری ندارد، می‌توانید با بیان نکات کلیدی که اهمیت کار شما را برای خواننده یادآوری می‌کنند، بخش بحث را به پایان برسانید.

۳- چرا باید کارمان را با کار دیگران مقایسه کنیم؟

 در نظر گرفتن کار دیگران ممکن است اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهد که تفسیر داده‌های ما را آسان‌تر نماید. یا ممکن است این امکان بوجود آید که بتوانیم از یافته‌های دیگران با استفاده از داده‌هایی که بدست آورده‌ایم تفسیری متفاوت ارائه کنیم. در هر حالت شما باید در مورد دلایل شباهت یا تفاوت یافته‌هایتان با یافته‌های دیگران بحث کنید.

به عنوان ساختاری برای انجام این کار می‌توان به صورت زیر عمل کرد:

 • ابتدا جمله‌ای کلی درباره‌ی یافته‌هایتان بیان کنید
 • سپس یافته‌های کار دیگران که به طور مستقیم با کار شما در ارتباط است را بیان کنید
 • پیوندی بین کار خودتان و کار مطرح شده ایجاد کنید
 • به طور واضح نقاط تفاوت کار خودتان با کار مطرح شده را بیان کنید
 • در نهایت بیان کنید با در نظر گرفتن کار دیگر در نظر گرفته شده چه نتیجه‌ای از کار شما می‌توان گرفت

۴- از چه سبک نگارشی استفاده کنیم؟

قبل از اینکه نوشتن را شروع کنید، به راهنمای ژورنال نگاه کنید ببینید درباره سبک نگارش چه چیزهایی بیان شده است. در بخش بحث معمولا شما مشغول مقایسه کار خودتان با کار دیگران هستید. شما می‌دانید چه کاری انجام داده‌اید و همچنین می‌دانید دیگران چه کاری انجام داده‌اند ولی خواننده مقاله شما این اطلاعات را ممکن است نداشته باشد. بنابراین شما باید تمایز کاملا واضحی بین کار خودتان و کار دیگران ایجاد کنید تا خواننده بداند که دقیقا به چه کاری ارجاع داده شده است.

جملات مجهول فاعل را مشخص نمی‌کنند و در نتیجه خواننده نخواهد فهمید که کار انجام شده، کار شماست یا شخص دیگری. بنابراین برای جلوگیری از ابهام تا جایی که ممکن است از جملات معلوم استفاده کنید.

۵- چگونه تفسیر خودمان از نتایج را با در نظر گرفتن سایر تفسیرهایی که شاید با آنها موافق نیستیم بیان کنیم؟

در اینجا بخشی از بخش بحث مقاله‌ای با عنوان “Chickens prefer beautiful humans” آورده شده است. این مقاله که جایزه Ignobel را برای نویسنده آن به ارمغان آورد، بیان می‌کند که جوجه‌ها قادر به تشخیص افراد زیبا از افراد زشت هستند.

(۱) We cannot of course be sure that chickens and humans processed the face images in exactly the same way. (2) This leaves open the possibility that, while chickens use some general mechanism, humans possess instead a specially evolved mechanism for processing faces. (3) We cannot reject this hypothesis based on our data. (4) However, there are at least two reasons why we do not endorse this argument. First, it is not needed to account for the data. We believe that the existence of a task-specific adaptation can be supported only with proofs for it, rather than with absence of proofs against. Second, the evolutionary logic of the argument is weak. (5) From observed chicken behaviour and knowledge of general behaviour mechanisms we must in fact conclude that humans would behave the same way with or without the hypothesized adaptation. There would thus be no selection pressure for developing one

استراتژی نویسنده در پیش بینی ایراداتی که ممکن است به بحث او گرفته شود به این صورت است:

 • در جمله‌ی (۱) او می‌پذیرد که ممکن است اشتباه کرده باشد
 • در جمله‌ی (۲) تفسیر دیگری را مطرح کرده است
 • در جمله‌ی (۳) تصریح می‌کند که داده‌های بدست آمده می‌توانند جهت تایید تفسیر دوم مورد استفاده قرار گیرند
 • در جمله‌ی (۴) دلیل اینکه چرا با تفسیر دوم موافق نیست را بیان کرده است
 • در نهایت در جمله (۵) نتیجه گیری خودش را مطرح کرده است

۶- چگونه از seems و appears در پذیرفتن این مطلب که ممکن است همه‌ی حالات را در نظر نگرفته باشیم استفاده کنیم؟

بیان صادقانه‌ی نتایج بدست آمده و اجتناب از گمراه سازی، مسئله‌ای بسیار حیاتی است.

اجازه دهید برای بیان این مطلب به نمونه‌ای از یک اثبات ریاضی اشاره کنیم. ممکن است مواردی وجود داشته باشند که شما بررسی نکرده باشید مثلا ممکن است حدسی یا ادعایی را بر اساس مشاهداتتان تاکنون مطرح کنید. در این صورت شما می‌توانید از عبارت‌های it appears to bo یا it seems استفاده کنید. این عبارت‌ها دقیقا حقیقت را بیان می‌کنند، یعنی به نظر می‌رسد چیزی درباره‌ی آن مواردی که بررسی کرده‌اید درست باشد. با استفاده از این عبارت‌ها شما به خواننده می‌گویید طبق شواهد انتظار می‌رود مطلب گفته شده همیشه درست باشد ولی ادعا نمی‌کنید که قطعا اینطور است.

It appears that stochastic processes for which x = y can produce finite dimension values

This completes the proof of Theorem 1. Note how this enables us to determine all the Xs and Ys at the same time. Thus it seems that some natural hypotheses can be formulated as

با اینحال شما باید بطور ۱۰۰ درصد این موضوع را برای خواننده واضح کنید که شما همه‌ی جنبه‌های ممکن را بررسی نکرده‌اید (مثلا ممکن است اندازه‌ی نمونه شما کوچک باشد یا عاملی خارجی ممکن است در نتایج شما تاثیر داشته باشد که شما از آن مطلع نیستید).

۷- چگونه کاستی‌های کارهای گذشته را نشان دهیم؟

سه زمینه وجود دارد که شما می‌توانید کاستی‌های کارهای دیگران را مورد سوال قرار دهید:

 • فرضیاتی که هیچگاه مورد ارزیابی قرار نگرفته‌اند و شما قصد ارزیابی آنها را دارید
 • مطالعات گذشته به طور کلی با موضوع برخورد کرده‌اند یا تنها در زمینه‌ای به خصوص صورت گرفته‌اند و شما قصد دارید در زمینه‌ای جدید تحقیق را انجام دهید
 • مطالعات گذشته نقاط ضعف و کمبودهایی دارند. شما قصد دارید بر این نقاط ضعف و کمبودها غلبه کنید

نکته‌ی مهمی که در نقد کارهای دیگران باید رعایت شود این است که اعتبار آنها را از بین نبریم و نقد مخرب نداشته باشیم.

۸- چگونه درباره نقاط ضعف کارمان بحث کنیم؟

آگاه کردن خواننده از نقاط ضعف در تحقیق شما یا هر گونه نقص یا تناقضی در داده‌ها، یکی از ضروریات است. نباید به این موضوع به عنوان نقطه منفی در تحقیقتان بنگرید. در واقع خواننده از اینکه یاد بگیرد چرا این ضعف‌ها و اشکالات بوجود آمده است استقبال خواهد کرد و ممکن است در تحقیقات او کمک کننده باشد.

به هر حال زمانی که درباره نقاط ضعف تحقیقتان صحبت می‌کنید سعی کنید این کار را به صورت مثبت انجام دهید و مانند جمله زیر این کار را انجام ندهید.

The limitation of this paper is that the two surveys were not conducted in the same period. This will affect our results in terms of

این جمله بسیار صادقانه است ولی می‌تواند به گونه‌ای بیان شود که اثر منفی کمتری داشته باشد:

Although the two surveys were not conducted in the same period, this will only affect our results in terms of

هرگاه نقاط ضعف کارتان را بیان می‌کنید، مطمئن شوید که دقیقا مشخص کرده‌اید چه ضعفی وجود دارد و دقیقا به چه چیزی دلالت می‌کند و چه نتیجه‌ای می‌توان از آن گرفت.

چیزی که مهم است این است که صادق باشید، مسئله را واضح بیان کنید و در صورت امکان راه‌های برخورد با مشکلات را بحث کنید.

۹- از چه عبارت‌هایی در نگارش این بخش می‌توان استفاده کرد؟

عبارت‌های مفید در نگارش این بخش را از بخش بحث در سایت بانک عبارت‌های علمی می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

جهت مطالعه مطالب بیشتر به بخش های زیر مراجعه فرمایید.

 1. چگونه چکیده مقاله ISI را بنویسم؟
 2. چگونه مقدمه مقاله ISI را بنویسم؟ 
 3. چگونه مرور ادبیات مقاله ISI را بنویسم؟ 
 4. چگونه روش شناسی مقاله ISI را بنویسم؟
 5. چگونه نتایج مقاله ISI را بنویسم؟
 6. مقاله نویسی 
 7. انتخاب موضوع مقاله، پروپوزال یا پایان نامه 
 8. نحوه تقدیر و تشکر در یک مقاله 
به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا لینک مطلب را در سایت، وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

کپی برداری از مطالب این سایت صرفا با ذکر لینک منبع مجاز می باشد. ارجاع به لینک منبع توسط گوگل توصیه شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

جهت سفارش آموزش انجام پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
درخواست فوری

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... ایران مشاور پایگاهی برای مطالب آموزشی در موضوعات انجام پایان نامه، نگارش رساله، تحلیل آماری پایان نامه، اکسپت مقاله، چاپ مقاله، ادیت نگارش علمی و روش شناسی پژوهش است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است. بازخوردهای بسیار خوب دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای انتشار مطالب متناسب با نیاز مخاطبان همیشه یاریگر ایران مشاور بوده است. شما هم اگر نیازمند آموزش، راهنمایی یا مشاوره در زمینه موضوعات فوق بودید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

حداکثر سایز 10 MB

لطفا صبر کنید

کانون متخصصان ایران مشاور با هدف آموزش تخصصی انجام پژوهش در سطوح آموزش عالی شکل گرفته است. این مرکز در راستای تقویت بنیه علمی کشور با نیازسنجی از جامعه علمی اقدام به برگزاری دوره های آموزش تخصصی نگارش پروپوزال، انجام پایان نامه، مدیریت زمان انجام پایان نامه دکتری، تحلیل آماری و شبیه سازی، تکنیک ها و فرایند بررسی اعتبار مجلات علمی پژوهشی و ISI ، شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی، اصول و تکنیک های سابمیت مقاله به ژورنال های خارجی، پیگیری و چاپ فوری مقالات ISI و ISC و همچنین اصلاح و ویرایش مقالات ISI می نماید.جهت اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس های موسسه یا کانال تلگرامی با ما در ارتباط باشید. از اینکه پاسخگویی سوالات شما باشیم بسیار خرسندیم.

جهت مشاوره با تلگرام همین الان کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۷۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.