تفاوت مقالات ISI, ISC, PubMed, Scopus, Thomson | انجام پایان نامه ارشد و دکتری
021-66127308

رتبه بندی مجلات(مقالات) بین المللی و داخلی از نظر اعتبار و امتیاز

مجلات بین المللی

اگر بخواهیم مجلات بین اللملی را از نظر درجه و اعتبار بررسی کنیم، بایستی تفاوت موسسات اصلی نمایه کننده(ایندکس) مجلات را بدانیم. در حالت کلی چهار ایندکس کننده معتبر بین المللی در علوم مختلف عبارتند از شرکت تامسون رویترز(Thomson Reuters)، اسکوپوس(Scopus)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  و در زمینه پزشکی هم پاب مد(PubMed) مهمترین ابزار برای جستجوی پایگاه داده های آزاد (دیتابیس) مدلاین است.

مجلات تامسون(ISI, WOS)

شرکت تامسون رویترز(Thomson Reuters) یک شرکت چندملیتی رسانه‌های گروهی است که زیر مجموعه هایی دارد که یکی از این زیر مجموعه ها پایگاه  Web of science می باشد، پایگاه (Web Of Science (WOS یک نمایه استنادی علمی است که توسط تامسون رویترز ایجاد شده است که جستجوی استنادی جامع را فراهم می‌کند. به صورت عامیانه و متداول مقالاتی که در این پایگاه نمایه می شوند به مقالات ISI  شهرت یافته اند، WOS  دو نوع مجله دارد که یکی دارای ایمپکت فاکتور بوده و دیگری بدون ایمپکت فاکتور هستند، به مجلاتی از WOS  که دارای ایمپکت فاکتور هستند مجلات JCR   گفته می شود و به مجلات بدون ایمپکت فاکتور، مجلات ISI Listed گویند.

برای اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در موسسه تامسون می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/#journal_lists

مجلات اسکوپوس(Scopus)

اکنون  به بررسی موسسه اسکوپوس می پردازیم، اسکوپوس یکی از نمایه‌های استنادی معتبر و شناخته‌شده‌است که اطلاعات کتاب‌شناختی حدود ۲۵ میلیون سند را در خود جمع‌آوری کرده‌است. اسکوپوس اطلاعات محصولات حدود ۵هزار ناشر علمی را از سراسر جهان در خود جای داده‌است. در مجموع اسکوپوس اطلاعات ۱۶ هزار و پانصد مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده‌است. اسکوپوس(Scopus) یکی از محصولات الزویر(Elsevier) است که استفاده از اطلاعات آن نیاز به اشتراک و پرداخت هزینه دارد.

برای اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در موسسه اسکوپوس می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

مجلات پاب مد(PubMed)

پاب‌مِد (PubMed) مهمترین ابزار برای جستجوی پایگاه داده‌های آزاد (دیتابیس) مدلاین است، که حاوی اطلاعات بیبلیوگرافی پژوهشی برای تمام رشته‌ای علوم پزشکی و زیست‌شناسی است. این دیتابیس تا سال ۲۰۰۸ حاوی ۱۷ میلیون عنوان بود که قدیمیترین آنها به سال ۱۸۶۵ باز می‌گردد. پاب مد مجموعه‌ای از اطلاعات کیفی مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری و سایر نهادهای و سازمان‌های دولتی حوزه سلامت ایالات متحده آمریکا است. این دیتابیس بطور رایگان برای جهانیان قابل دسترس است.

برای اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در پاب مد می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/

مجلات ISC

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. پس از تامسون و اسکوپوس، ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) سومین پایگاه استنادی برای سنجش عملکرد پژوهشی کشورها محسوب می شود که ۵٧ کشور در آن مشارکت دارند.

برای اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در پاب مد می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=en

اکنون پس از بررسی اجمالی ایندکس های معتبر بین المللی، لازم است تا با ارزش و اعتبار این ایندکس ها  در ایران آشنا شویم، که ما در این قسمت ایندکس ها را به سه سطح A,B,C  تقسیم بندی می کنیم.

ISI,ISC

مجلات داخلی

در حالت کلی در ایران سه نوع مجله داریم که اعتبار و درجه علمی آنها از سوی یکی از سه ارگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و حوزه علمیه تعیین می شود و به ترتیب اعتبار عبارتند از:

مجلات علمی- پژوهشی

 هر تولیدی که به دنبال جستجوی حقایق و برای کشف بخشی از معارف و نشر آن در  میان مردم و به قصد حل مشکلی یا بیان اندیشه ای در موضوعی از موضو ع های علمی، از طریق مطالعه ای نظام مند، برای یافتن روابط اجتماعی میان پدیده های طبیعی به دست آید و از دو خصلت اصالت و ابداع برخوردار باشد و نتایج آنها به کاربردها، روشها و مفاهیم و مشاهدات جدید در زمینه علمی با هدف پیشبرد مرزهای علمی و فن آوری منجر گردد، علمی – پژوهشی قلمداد می شود. در واقع هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات بعنوان اساس و بنیان کار ارائه می شود و بینش جدیدی را که پژوهشگر به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می کند. مخاطبین اصلی این گونه مجلات پژوهشی، اساتید دانشگاهها، دانشجویان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد، پژوهشگران شاغل در مراکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی هستند.

مجلات علمی- ترویجی

 یک مقاله علمی ترویجی یا مرور ادبیات، اطلاعات منتشر شده در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. مقاله علمی ترویجی(مرور ادبیات) می تواند خلاصه ای از مقالات و منابع موجود باشد اما معمولا سازماندهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج‌ها را ترکیب می‌کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می دهد. مقاله علمی ترویجی می تواند تفسیری جدید از مقالات و کارهای قبلی ارائه دهد یا اطلاعاتی جدید را با تفاسیر قبلی در هم آمیزد، یا سیر جریان پیشرفت فکری حوزه مورد بحث و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند. مقاله علمی ترویجی بسته به موقعیتف ممکن است مقالات و منابع را مورد ارزیابی قرار دهد و مناسب ترین و مربوط ترین منابع را به خواننده پیشنهاد کند. این مقالات بر پایه جابه‎جایی، تلفیق و ترکیب دانش موجود تهیه می شوند و معمولاً به روشن شدن زوایای مساله‎ای کمک می‎نمایند، از این گونه مقالات می‎توان به مقالات مروری، تدوینی، ترجمه‎ای، تحلیلی اشاره کرد. به لحاظ ارزش علمی در بین مقالات، در این مقاله‎های تحلیلی ارزش و اعتبار بالاتری دارنداما هدف یک مقاله علمی ترویجی خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، بدون اینکه پژوهشگر چیز جدیدی به آن اضافه کند. اینگونه مجلات دستاوردهای علمی، فنی و حرفه ای آموزنده و جالب را به زبانی ساده برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، دانش آموزان سالهای بالای دبیرستانها، صنعتگران، مخترعین، مبتکرین و افراد دارای تحصیلات غیرکلاستیک ارائه میدهند.

مجلات علمی- تخصصی

این مجلات معمولا وابسته به برخی سازمانها و نهادهای خاص بوده و مباحث تخصصی در یک زمینه را مطرح می کنند و نویسندگان مختلف می توانند مطالب خود را برای این مجلات ارسال کنند. نکته قابل توجه در مورد این نوع مجلات این است که این مجلات معمولا هیچ گونه امتیاز و مجوز علمی را از ارگانهای زیربط مثل وزارت علوم،تحقیقات  و فناوری، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یا حوزه علمیه دریافت نکرده اند و صرفا به منظور اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی های قشر خاصی از افراد جامعه در زمینه های تخصصی به چاپ مطالب می پردازند.

مثل مجله علمی – تخصصی رشد که وابسته به وزارت آموزش و پرورش بوده و به فعالیت در زمینه مباحث آموزشی می پردازد.

همایش ها و کنفرانس ها

همایشها و کنفرانسهای علمی پژوهشی، از نظر سطح برگزاری در سطوح مختلف منطقه ای، ملی، بین المللی و دانشجویی برگزار می شوند. برای اینکه کنفرانس در هر یک از رده های فوق قرار بگیرد، باید دارای ویژگی های خاصی باشد.

از نظر تعریف عمومی می توان گفت که همایش (کنگره)، گردهمایی است رسمی، متشکل از متخصصین و افراد با تجربه که در آن ضمن طرح تازه های علمی، نتایج تحقیقات و پژوهشهای انجام شده در موضوع علمی مشخص بصورت ارائه مقاله، سخنرانی و پوستر برگزار می گردد و نتایج و دستاوردهای کنفرانس، به صورت عمومی و رسمی منتشر گردد. کنگره دارای سخنرانان متعدد بوده و بصورت دوره ای از یک تا پنج سال یکبار تکرار می گردد. طول مدت کنگره معمولا سه روز یا بیشتر می باشد. برای برگزاری هر کنگره تشکیل تعدادی کمیته تخصصی ضرورت دارد.

از نظر نامگذاری از واژه های متعددی مانند کنفرانس، همایش، گردهمایی، سمیناز، کنگره، سمپوزیوم استفاده می شود که از نظر فنی و اجرایی در حال حاضر در کشور ایران هیچ تفاوتی در این عناوین وجود ندارد و تعریف دقیق و مشخصی برای این واژه ها انجام نپذیرفته است. لذا از نظر برگزاری، به صورت مشخص و صریح می توان گفت که هیچ تفاوتی بین انتخاب واژه ها و عبارات فوق وجود ندارد و استفاده از عنوان کنگره، نشان دهنده بزرگتر بودن یا کوچکتر بودن و یا سطح اعتبار نیست. در پایگاه مرجع برگزاری کنفرانسها نیز، از کلیه عبارات فوق برای اشاره به یک جمع علمی استفاده می شود.

همایش ها و کنفرانس های بین المللی

مصادیق عینی بین المللی شدن یک کنفرانس:

۱- محورهای کنفرانس صرفا متمرکز بر معضلات داخلی نباشد.

۲- انجمنها و تشکلهای بین المللی، کنفرانس را همراهی کرده باشند.

۳- درصدی از مقالات از خارج از کشور ارسال شده باشد.

۴- زبان رسمی کنفرانس، انگلیسی باشد.

۵- کتاب مجموعه مقالات انکلیسی باشد.

۶- مستندات تبلیغاتی انگلیسی هم ارز مستندات تبلیغاتی فارسی باشد.

۷- در نشریات معتبر بین المللی آگهی کنفرانس درج گردد.

۸- کارگاههای آموزشی توسط متخصصان غیرداخلی ارائه گردد.

۹- کنفرانس شرکت کننده غیر ایرانی داشته باشد

۱۰- عنوان کنفرانس در وب سایتها و دایرکتوریهای بین المللی قرار گیرد.

۱۱- کنفرانس، حامیان رسانه ای بین المللی هم داشته باشد.

۱۲- کنفرانس، داوران بین المللی هم داشته باشد.

۱۳- وب سایت کنفرانس هم بخش فارسی و هم انگلیسی داشته باشد

همایش ها و کنفرانس های ملی

کنفرانسهایی که از نظر علمی و دریافت مقالات یا شرکت کنندگان جنبه کشوری داشته و برگزار کنندگان آن حداقل در سطح منطقه ای فعالیت نموده و یا نتایج آن در سطح ملی قابل ارائه شده باشد ، ملی خواهد بود.

نکته قابل ذکر این است که ارزش و اعتبار همایشهای بین المللی بیشتر از همایشهای ملی است

به جهت قدردانی از زحمات نویسنده این بخش، لطفا روی آیکن گوگل پلاس سایت یکبار کلیک کنید یا این صفحه را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

کپی برداری از مطالب این سایت شرعاً و عرفاً با ذکر منبع مجاز می باشد. لطفا در انتهای مطالب لینک منبع را به شکل زیر قرار دهید.

اشتراک مطالب آموزشی رایگان

سلام دوست خوبم امیدوارم مطلب ما مفید بوده باشه... مطلب فوق با تقاضای یکی از کاربران خوب سایت، پست شده است. شما هم اگر نیاز به مطلب آموزشی دارید که حس می کنید دوستانتان می تونند ازش استفاده کنند از بخش نظرات به ما اطلاع دهید. همچنین اگر خودتان تمایل به اشتراک مطلب دارید محبت کنید از مسیر زیر آپلود فرمایید تا به صورت رایگان در اختیار همه قرار بگیرد. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، ایران مشاور را به دوستان خود معرفی کنید...

حداکثر سایز 10 MB

جهت سفارش مقاله، پایان نامه یا تحلیل آماری روی ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

ثبت-سفارش

**************

سریع ترین راه ارتباطی با ما = تکمیل فرم ثبت سفارش یا پیگیری

**************

در کمتر از یک روز کاری نتیجه بررسی را از ایران مشاور دریافت کنید.
لطفا صبر کنید

۱۲۳ دیدگاه برای “تفاوت ISI, ISC, PubMed, Scopus, Thomson”

 1. مهسا می‌گه:

  آیا چاپ کردن مقاله حقوقی در این مجله امتیاز برای پایان نامه دارد اصلا نمیدن از کجا بفهمم مجله ای درست هست یا نه jljsjournal.COm میخوانم راهنمایی کنید از کجا بفهمم

 2. فهیمه می‌گه:

  با سلام وتشکرازاطلاعاتی که در ختیار کاربران قرار میدهید. مجلات علمی که مقالات Dssرا چاپ میکنند معرفی بفرمائید ممنون

 3. j می‌گه:

  آیا مقاله ای که در همایشی پذیرفته شده که یکی از برگزارکنندگان پایگاه استنادی جهان اسلام(isc) می باشد و در آنجا نمایه خواهد شد ، از نظر ارزش علمی جهت ارائه به دانشگاه برای دفاع از رساله دکتری،به اندازه مقاله علمی پژوهشی هست؟ اگر بخشنامه یا دستورالعملی در این زمینه وجود دارد ، لطفاً راهنمایی بفرمایید . چون گفته شده اگر در اکسپت نام همایش آورده شود قابل پذیرش برای دفاع رساله دکتری نمی باشد.

  • ایران مشاور می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به دانشگاه و ایین نامه تحصیلات تکمیلی دارد
   در بسیاری از دانشگاه ها جهت دفاع مقاله همایش پذیرفته نیست و صرفا به مجله توجه میشه
   با این حال لطفا دانشگاه خودتان را اطلاع دهید تا بهتر راهنمایی شود.

 4. آی اس آی می‌گه:

  با سپاس از پست شما

 5. کاوس می‌گه:

  سلام تشکر بابت اطلاعات کامل ومفیدتون. بنده فوق دیپلم الکترونیک هستم اما دارای فعالیت تحقیقاتی علمی شخصی هستم.اکنون میخواهم دریک مجله isiدرزمینه فیزیک، یکی ازمقالاتم را چاپ نمایم. لطفا به عنوان گام اول راهنمایی فرمایید چکارباید انجام دهم /تشکر

  • ایران مشاور می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   تبریک به خاطر چنین تصمیمی
   مسلما گام اول یافتن ژورنال مناسب هست
   جهت راهنمایی می توانید مقالات تخصصی سایت را مطالعه کنید یا از طریق سفارش مقاله با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 6. مطهری (همه هنگی) می‌گه:

  سلام
  آیا نمایه شدن مقاله در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دارای ارزش بیشتری است یا در یکی از مجلات داخلی کشورمان

  • ایران مشاور می‌گه:

   مسلما پایگاه استنادی علوم جهان اسلام امتیاز بیشتری دارد به ویژه اینکه در سال های اخیر ایمکت فاکتور مجلات را هم محاسبه می کند.
   البته بسیاری از مجلات علمی پژوهشی معتبر داخلی در این پایگاه حضور دارند.

 7. ناصر می‌گه:

  سلام لطفا مجلات علوم سیاسی if مثبت را معرفی کنید و ایا شما هم کار پذیرش و چاپ هم انجام می دهید اگر می دهید چقدر زمان می برد و چقدر هزینه دارد ممنون

 8. مریم می‌گه:

  با سلام.مجله ای که برای چاپ مقاله ام انتخاب کردم مستر ژورنال لیست داره.یعنی ایمپکت نداره؟برای مصاحبه دکترا امتیازی براش محسوب میشه؟

  • ایران مشاور می‌گه:

   بستگی بر آیین نامه دانشگاه دارد
   بسیاری از دانشگاه ها و به ویژه دانشگا آزاد به مستر ژورنال لیست امتیاز قایل می شوند.
   تنها نگرانی این ژورنال ها این است که ممکن است یک سال و دو سال بیشتر در مستر ژورنال لیست دوام نیارند و از لیست خارج شوند
   بنابراین برای اهداف بلندمدت نمی توان روشون حساب باز کرد.

 9. مهدوی می‌گه:

  با سلام میشه بفرمایید چگونه استعلام یک مجله علمی تخصصی را بگیرم.میترسم سایت جعلی باشه
  مجله تازه های حقوقی

  • ایران مشاور می‌گه:

   هویت این مجله و مجلات مرتبط با این سایت معلوم نیست.
   این مجله با اینکه ادعا شده برای دانشگاه جامع علمی کاربردی می باشد ولی توصیه می شود قبل از هر اقدام با این دانشگاه مکاتبه شود.
   همچنین فعلا این مجلات در لیست مجلات معتبر وزارتین قرار ندارند
   شاید مجله تازه کار باشد به هر حال تا زمان ایندکس کامل اقدام به چاپ مقاله نکنید به ویژه که دامین ها دانشگاهی نیستند و توسط یک فرد با ایمیل دانشگاه امیر کبیر ثبت شده است.
   person: Yaghoub Azizi
   e-mail: y.azizi@aut.ac.ir
   address: Tehran, SBU, SBU, Tehran, IR
   phone: +۹۸۲۱۹۸۹۸۲۳۴۵
   مجلات مرتبط با این سایت
   فصلنامه رهیافتی در مدیریت نوین ISSN: 2476-6062
   فصلنامه «تازه های حقوقی» ISSN: 2476-5929
   فصلنامه رویکردهای نوین در روانشناسی ISSN: 2476-5910
   فصلنامه شعر و زبان معاصر ISSN: 2476-6089
   صاحب امتیاز: دانشگاه علمی کاربردی شماره(۱) گچسارن
   محل انتشار: کهگیلویه و بویر احمد- گچساران
   لطفا دقت لازم را داشته باشید و بدون بررسی اقدام نفرمایید
   به ویژه اینکه انتخاب عنوان کلی و رشته های پرمخاطب و غلط املایی فاحش در سایت
   تمامی حقوق این وب سایت مطعلق
   هشداری نسبت به این مجلات است.

 10. روح اله می‌گه:

  سلام

  دوست خوبم

  من دلم می خواهد در مجله های ساده وعادی حقوقی مثل دادگستر،دادرسی یا بخش حقوقی مجلات پر تیراژ یا کم تیراژد

  یک مقاله مناسب چاپ کنم.

  خواهش می کنم من را راهنمایی وکمک کنید.

  پیشاپیش از لطف ومحبت شما عزیزان سپاسگزارم.

  باتشکر فراوان

پاسخی بگذارید